"Fiecare pas spre tine însuți e un pas spre Univers și fiecare pas spre Univers e un pas spre tine însuți.
Dar armonia se naște când cunoașterea de sine și cunoașterea Universului merg mână în mână într-o simetrie perfectă."©

joi, 6 iunie 2013

O călătorie fascinantă în lumea simetriei universale


Ideea simetriei universale nu este una nouă fiind vehiculată încă din vremuri străvechi, astfel încât o putem găsi chiar și în Tabla de Smarald a lui Hermes (a cărei origine este încă un mister) sub forma binecunoscută: "Ceea ce este deasupra este ca și ceea ce este dedesubt, și ceea ce este dedesubt, este ca și ceea ce este deasupra. Spre a înfăptui miracolul Întregului". Această idee apare de asemenea în majoritatea tradițiilor în diferite forme și face parte din Legile Universului.

M-a atras mereu frumusețea simetriei, chiar dacă în copilărie nu știam de ce. Pe măsură ce am crescut, observând minunata simetrie universală, motivul mi-a devenit din ce în ce mai limpede. Mărturisesc că unul dintre primele momente de emoție și înțelegere l-am avut după ce am urmărit documentarul Kymatica - pe care îl puteți viziona aici (click).

Ceea ce mi-a devenit foarte clar de-a lungul vremii este că nu putem să gustăm miracolul acestei frumuseți decât dacă ne oferim timp, un timp în care nimic altceva să nu ne distragă atenția. Și dacă cineva mi-ar spune că este greu să găsim astfel de momente aș spune că: tot timpul pe care mi l-am dăruit cu drag spre învățare și înțelegere a tot ceea ce există (interior și exterior) mi-a dăruit la rândul lui daruri înmulțite cu cel puțin o mie, iar cel mai de preț dar dintre ele este pacea și împăcarea pe care le trăiesc astăzi.
Constantin Brâncuși spunea că "Nu există energie morală risipită în Univers". Este un citat al cărei veridicități am testat-o de mii de ori iar rezultatul a ieșit mereu pozitiv.

Cred că miracolul relației noastre cu Universul (interior și exterior în același timp) constă în faptul că odată ce te-ai îndrăgostit de El aceasta este o iubire pentru totdeauna.

O călătorie fascinantă în lumea simetriei universale asemeni unui dans minunat între micro și macrocosmos veți găsi în miniseria de patru filme de mai jos. Miniseria a fost lansată sub titlul "Inner Worlds, Outer Worlds" ("Lumi Interioare, Lumi Exterioare") și a căștigat patru premii de marcă din lumea filmului. Vă pot asigura că merită fiecare secundă investită. Nu pierdeți partea a 4-a care are titlul "Dincolo de gândire". Ar fi păcat. Vizionare plăcută!

*** Cele patru videoclipuri de mai jos sub formă de playlist deci pot fi vizionate unul în continuarea celuilalt. Puteți selecta mod de vizionare în HD din bara player-ului.


Special pentru cei care au decis că e timpul să treacă la următorul nivel de conștientizare și armonizare cu lumea interioară și cea exterioară am construit seminarul "Evoluția Conștientă pas cu pas"  - care oferă o hartă a evoluției conștienței pe care îți poți clarifica poziția actuală, stadiul de dezvoltare pe care îl dorești și alege pașii potriviți pentru o transformare autentică. Toate detaliile acestui program se găsesc aici-link.

Dacă esti pentru prima dată pe această pagină îți urez bun venit! Alte filme documentare care mi-au adus numeroase răspunsuri la întrebări fundamentale se găsesc aici (link) sau poți alege subiectul dorit din tabelul cuvintelor cheie din coloana din dreapta. Pentru a primi pe mail articole interesante și recomandări de filme documentare și artistice te poți abona cu adresa de mail în formularul de mai jos. Te mai aștept,
cu drag   *>:D< îmbrăţişare


marți, 4 iunie 2013

Conferință și workshop - București - 21,22,23 iunie

Numeroase experiențe atât din viața mea cât și a celor cu care comunic mă determină să cred că trăim vremuri de intensă separare și că au devenit foarte rare momentele de comunicare în care oamenii își oferă timp și răbdare unul altuia pentru a-și înțelege reciproc stările și pentru a-și deschide sufletul unul în fața altuia. Unii nu au dispoziția, alții nu au timpul necesar, alții nici nu cred în posibilitatea, rostul sau beneficiile unor relații armonioase.

            Dar sunt și oameni care cred și își doresc foarte mult să îl poată înțelege pe Celălalt și își doresc să ajungă să trăiască în comuniune cu semenii lor și cu tot ce îi înconjoară, iar acest lucru este minunat.

În urma mesajelor pe care le-am primit pe diverse căi (mail, facebook, messenger, discuții telefonice sau live) am hotărât să fac următorul workshop la București. Titlul acestuia va fi același - "Dezvoltarea inteligenței rezonante - modalitate de cunoaștere și extindere a conștiinței" și va avea aceeași structură ca și primul. Însă în urma feedback-urilor persoanelor care au participat la primul workshop am decis să îl împart în două sesiuni (zile), deoarece informațiile și exercițiile s-au dovedit a fi prea concentrate pentru o singură zi. Astfel, acesta se va desfășura pe 22 și 23 iunie.

Motivația existenței acestui seminar, descrierea modului cum am ajuns la formularea conceptului de inteligență rezonantă și beneficiile celor ce vor participa se găsesc AICI (link). Modul cum s-a desfășurat primul workshop este descris aici (link) iar mărturiile participanților se găsesc aici(link).

Detaliile workshop-ului din București (locație, program, etc.) se găsesc AICI (click pe "vezi mai mult") (link-ul se deschide chiar dacă nu aveți cont de Facebook).

Dacă articolele pe care le-am scris aici (link), aici (link) sau aici (link) au reușit să depășească limitările cuvintelor scrise și să ajungă la inima ta, atunci sigur acest workshop este pentru tine.
Abia aștept să ne întâlnim   *>:D< îmbrăţişare

Deoarece conceptul de inteligență rezonantă este unul nou, workshop-ul va fi precedat (în data de 21 iunie) de o conferință gratuită cu titlul "Empatia - primul pas în dezvoltarea inteligenței rezonante", aceasta având și rol introductiv pentru workshop. Participarea la workshop nu este condiționată de participarea la conferință și nici invers, însă doar workshop-ul cuprinde exerciții detaliate de dezvoltare a inteligenței rezonante și celelalte beneficii ce decurg din aceasta. Detalii despre conferință voi posta curând pe facebook și voi reveni și aici cu o reeditare a acestui post.
***
Dacă esti pentru prima dată pe această pagină îți spun bine ai venit! Sper să găsești subiecte care îți plac în tabelul cuvintelor cheie din coloana din dreapta. Iată și un mic dar de bun venit, un clip care îmi creează mereu o stare de pace minunată:


Cu drag   *>:D< îmbrăţişare

duminică, 2 iunie 2013

Recomandare film - Gazda


Mărturisesc că am învățat foarte multe lucruri din filme și nu vorbesc aici despre documentare. Îmi place să "intru" în poveștile din filme ca și cum aș intra în universuri paralele. Până acum ceva vreme credeam că tuturor oamenilor le place la fel de mult să intre în aceste povești însă pe parcurs am aflat că nu e un lucru chiar atât de întânit cum credeam. 

Deși am mai vorbit despre avantajele transpunerii în diverse povești (exerciții de imaginație, fitness emoțional), reamintesc că astfel de tehnici ne ajută să vedem lumea prin alți ochi (din alte unghiuri de vedere) și prin urmare ne pot aduce înțelegeri profunde ale reacțiilor proprii din  diverse situații dar și ale oamenilor de lăngă noi și implicit relații mai armonioase. De aceea pentru mine filmele nu sunt doar relaxare ci fac parte din programul de dezvoltare personală integrală.

Filmul de astăzi - Gazda - are o temă destul de întâlnită în filmele SF, anume invazia Pământului de către o civilizație extraterestră. Faptul că extratereștrii preiau corpurile oamenilor pentru a le locui aduce cu sine multe consecințe interesante însă filmul este centrat pe interacțiunea personajului principal - Melanie - cu locuitoarea corpului său și pe lupta ei de a o convinge pe extraterestră de semnificația profundă a valorilor umane - iubirea, libertatea, loialitatea, responsabilitatea, etc.

Nu vreau să vă răpesc bucuria de a descoperi singuri nuanțele acțiunii din povestea de astăzi, de aceea vă mai spun doar că filmul are la bază romanul cu acelaşi nume al celebrei scriitoare Stephenie Meyer (care a scris și Saga Amurg- Twilight) și că în rolurile principale se află Saoirse Ronan, Diane Kruger, Max Irons , Jake Abel și William Hurt. Cartea "Gazda" a lui Stephenie Meyer există tradusă în română și poate fi cumpărată de aici (link cu transport gratuit).

Pentru o vizionare de calitate recomand cumpărarea dvd-ului, dar dacă preferați varianta online, iat-o mai jos preluată de pe acest site-link (evident, reclamele aparțin site-ului :))). Vizionare plăcută!

Link alternativ aici (link).

Dacă este prima dată când ai pășit pragul acestui mic univers, îți urez bun venit! Sper ca ceea ce vei găsi aici să-ți aducă măcar un strop de informație și bucurie în plus. Listele "Articole recomandate", Resurse video, cea a cuvintelor cheie din coloana din dreapta și căsuța "caută" din aceeași coloană (sus) te pot ajuta să găsești un subiect care îți place. Abonează-te la newsletter și vei primi pe mail articole, recomandări de filme, dar și alte materiale care nu apar pe blog. Te mai aștept,
cu drag   *>:D< îmbrăţişare