"Fiecare pas spre tine însuți e un pas spre Univers și fiecare pas spre Univers e un pas spre tine însuți.
Dar armonia se naște când cunoașterea de sine și cunoașterea Universului merg mână în mână într-o simetrie perfectă."©

miercuri, 2 octombrie 2013

Workshop: Omul Independent Energetic - Iași (12,13 octombrie)


Momentele dragi se păstrează cel mai bine în suflet. Ele sunt greu de descris în cuvinte și poate doar fotografiile să redea măcar puțin din bucuria acestora. Veți recunoaște cu siguranță căldura întâlnirilor pe care eu le numesc magice.

De aceea astăzi vin doar cu poze de la ultimele workshop-uri, testimoniale și anunțul pentru workshop-ul ce urmează. Acesta se va desfășura la Iași pe 12 și 13 octombrie și va avea aceeași temă ca și cel de la București: Omul Independent Energetic (aici este link-ul cu descrierea).

Detalile înscrierii se găsesc în evenimentul de pe facebook adică aici - link (acesta se deschide și în cazul când nu aveți cont) facebook.
 
  

Câteva mărturii ale participanților se găsesc AICI (link) și AICI (link).
Dacă descrierea seminarului (link) sau articolele pe care le-am scris aici (link), aici (link), aici (link) sau aici (link) sau altul din lista "Articole recomandate" (coloana din dreapta) au reușit să depășească limitările cuvintelor scrise și să ajungă la inima ta, atunci sigur acest workshop este pentru tine.
Te aștept cu drag  *>:D< îmbrăţişare

 
Dacă esti pentru prima oară în căsuța mea virtuală, îți spun bine ai venit! Sper să găsești subiecte care îți plac în lista "Articole recomandate" sau în tabelul cuvintelor cheie, ambele fiind situate în coloana din dreapta.
Cu drag   *>:D< îmbrăţişare

marți, 1 octombrie 2013

Informații care mi-au schimbat viața (20)

Am remarcat de-a lungul vremii că există o mare diferență între "a crede" și "a fi convins" de ceva. "A crede" permite cumva măcar o umbra de îndoială pe când "a fi convins" exclude această posibilitate. Uneori această diferență poate avea consecințe uriașe. Unul dintre domeniile în care consecințele diferenței de mai sus sunt foarte importante este starea noastră de sănătate.

Am adus pe această pagină mai multe materiale care confirmă prin dovezi științifice faptul că în ADN-ul nostru (și implicit starea de sănătate) se modifică odată cu schimbarea credințelor noastre (link-1, link-2, link-3, link-4). Deși aceste dovezi sunt multe și vin din mai multe domenii precum biologie, medicină, neuroștiințe, psihologie, fizică, etc., foarte mulți oameni rămân încă sceptici la noile descoperiri. Dacă scepticismul nu ar avea la rândul său consecințe asupra sănătății noastre atunci acest lucru nu ar avea nici o importanță. Însă după cum s-a demonstrat în ultima vreme consecințele există și se traduc în boli. Boli degenerative de cele mai multe ori.

Îmi spunea cineva zilele trecute că o experiență de viață povestită de un om care te privește în ochi face de multe ori mai mult decât o mie de dovezi științifice și mărturisesc că și eu am ajuns la această concluzie. Plecând de la această idee, am considerat potrivit să aduc astăzi în seria articolelor cu titlul de mai sus un interviu cu un invitat de excepție - Miceal Ledwith. Spun de execepție deoarece a fost profesor de teologie și președinte de colegiu teologic pentru mai mult de 25 de ani (Irlanda), fost membru distins al Comisiei Teologice Internaţionale timp de 17 ani. Este cunoscut pentru apariția sa în documentarul "What the Bleep Do We Know" (pe care l-am recomandat aici-link), dar și pentru un alt documentar pe care l-am adus pe blog aici (link)


Interviul este realizat de domnul Cristian Mureșanu pe care îl felicit cu această ocazie pentru informațiile valoroase pe care le aduce  în aceste interviuri și în emisiunile pe care le realizează la TVR. Pentru simplitatea vizionării, am ales să reunesc cele 3 părți ale interviului (sub care acesta a fost dat publicității). În cadrul acestuia, Miceal Ledwith abordează în principal subiectul privind consecințele credințelor noastre asupra stării noastre de sănătate dar și mai departe de atât, implicațiile acestora la nivelul întregii realități pe care o creăm și o trăim fiecare. Iată doar trei citate scurte:

"Aceste credințe nu se află numai în mintea noastră ci sunt filtrate în jos precum cafeaua în filtru. Așa că ele se află acum în ADN-ul nostru. Deci toate aceste credințe se află acum în carnea mea. Și aceasta nu este o exagerare sau o metaforă. E o afirmație."

"Lipsa încrederii în sine este o problemă endemică în cultura noastră, este ingredientul de bază al culturii religioase (...). Deci primul pas este să re-programăm, să "curățim" aceste lucruri din ADN-ul nostru, să reconstruim sistemul nostru de la credințe până la vârf, este singura modalitate de a re-programa. De aceea informația nouă reprezintă primul pas esențial în proces, dar este doar primul pas. Foarte rar indivizii pot realiza această schimbare, pentru că n-au suficientă energie să îşi implementeze ideea: "Eu pot face asta!", aşa cum ai făcut tu şi aşa cum am făcut şi eu."

"Starea fundamentală a Universului este abundența. Niciodată nu s-a înregistrat vreo lipsă în "câmpul cuantic". Așa că odată ce înțelegem că noi creăm propria realitate din câmpul cuantic, putem avea tot ce ne dorim."

Importanța acestor informații este de la sine înțeleasă și cred că acest interviu merită fiecare minut investit. Vizionare plăcută!


Informații complementare celor de mai sus se găsesc în articolele de aici (link), aici (link), aici (link) și aici (link). Seria  "Informații care mi-au schimbat viața" se găsește cu un click aici (link).

Recomand cu căldură una dintre cărțile lui Miceal Ledwith care a fost tradusă și în limba română și este foarte utilă pentru cei pasionați de cunoaștere:
- "Proiectul Sfera" - Miceal Ledwith, Klaus Heinemann - comandă online aici-link - transport gratuit.



Dacă ești pentru prima dată pe această pagină, mă bucur să-ți urez bun venit! Sper să găsești subiecte care să-ți placă în lista "Articole recomandate" sau în tabelul cuvintelor cheie, ambele fiind situate în coloana din dreapta. Abonează-te la newsletter și vei primi pe mail articole, recomandări de filme, dar și alte materiale care nu apar pe blog. Te mai aștept
cu drag 💗


luni, 30 septembrie 2013

Miracolul încurajărilor

De câte ori mă gândesc la potențialele ce stau ascunse în fiecare om îmi vine în minte imaginea unor diamante care se vor scoase la lumină. Dar despre cât de greu putem scoate la lumină aceste diamante, probabil știm cu toții.

Mă gândeam zilele trecute cum ar arăta lumea noastră dacă nu ar fi atât de dezvoltată "cultura" descurajărilor (link). Cum ar fi dacă fiecare părinte sau profesor ar "risca" să încurajeze copiii care nu fac față standardelor actuale astfel încât aceștia să-și găsească și să-și cultive vocația? Cum ar fi dacă printr-un miracol am deveni cu toții conștienți că darul fiecărui om chiar este unic?

Așa cum spuneam și în articolul acesta (link), oamenii nu se încurajează unii pe ceilalți deoarece cred că acest gest ar adânci concurența. Eu cred că dimpotrivă, dacă fiecare om s-ar dezvolta intr-un mediu în care ar fi încurajat să se dezvolte, talentul fiecăruia transpus în acțiuni ar transforma concurența într-un nonsens. Asta deoarece, chiar și în cazul când doi oameni fac același lucru se știe că fiecare dintre ei are un ceva care e doar al lui.

Am trăit multe experiențe în viață care mi-au demonstrat că încurajările chiar au efect miraculos și dincolo de acesta și unul terapeutic. De când am ajuns la această convingere "practic" încurajarile de câte ori se ivește ocazia și vă mărturisesc că de fiecare dată efectele acestora îmi reconfirmă credința. Cât despre influența acestora în dezvoltarea unor relații armonioase probabil nu e nevoie să vă mai povestesc.

Aceste gânduri mi-au făcut să-mi amintesc și un film ce merită toată atenția, și chiar merită revăzut din când în când pentru...încurajare. Se numește "Opus-ul", iată-l mai jos, îl dau mai departe cu drag și sper să vă aducă bucurie și curajul de a scoate diamantele interioare la iveală.


Cumva apropiate sunt și gândurile pe care le-am scris aici (link) , de aici (link) și aici (link). Dacă nu ați văzut încă filmul "Legea Rezonanței" poate că a venit timpul, îl găsiți aici (link). Este filmul care completează viziunea celui cu titlul "The Secret" dar și a celui de mai sus.
***
Dacă este prima dată când ai ajuns aici, îți urez bun venit! Sper să găsești lucruri interesante în lista "Articole recomandate" sau în tabelul cuvintelor cheie, ambele fiind situate în coloana din dreapta. Abonează-te la newsletter și vei primi pe mail articole, recomandări de filme, dar și alte materiale care nu apar pe blog. Te mai aștept
cu drag  💗*>:D< îmbrăţişare