În cadrul nevoilor umane, nevoia de
socializare ocupă al treilea nivel după necesitățile fiziologice (nivelul 1) și
cele ce țin de siguranță (nivelul 2).
În general, se consideră că
socializarea este procesul prin care ne transformăam din persoană în
personalitate, adică fenomenul prin care se conturează personalitatea noastră.
Deși socializarea este un proces complex care se desfășoară pe multiple planuri
și are loc de-a lungul întregii vieți, se poate observa ușor că o importanță
deosebită pe parcursul acesteia o are capacitatea noastră, a fiecăruia de a
comunica.
Un studiu amănunțit elaborat de
Albert Mehrabian în 1967 a arătat că 55% din mesajul pe care îl comunicăm este
transmis prin limbajul non-verbal (denumit și limbajul trupului sau limbajul
gestual), doar 5% prin comunicare verbală și 38% prin comunicarea vocală (ton,
timbru, intonație).
Deși nu știu dacă acest studiu a luat
în calcul și ceea ce emitem energetic dincolo de cuvinte, gesturi sau mimică,
comunicarea non-verbală este, după cum reiese din acest studiu, foarte
importantă.
În cadrul acestui tip de comunicare,
privirea are o importanță deosebită, astfel că nu degeaba există și vorba
românească “ochii sunt oglinda sufletului”. Unele cercetări au arătat că în
cazul în care cei care comunică se privesc între 50%-60% din timpul
conversației, aceștia își pot înțelege reciproc mai bine intențiile de dincolo
de cuvinte. Din proprie experiență pot spune că o comunicare profundă, la nivel
de suflet, necesită de fapt un contact vizual permanent, acesta fiind primul
pas în stabilirea încrederii reciproce din acea interacțiune.
Expresia feței poate facilita sau
îngreuna comunicarea, prezența sau absența zâmbetului fiind una dintre cele mai
importante indicii.
Fără pretenția de a fi epuizat un
subiect atât de vast, aduc astăzi aici o emisiune în care am avut ocazia să
exprim câteva păreri legate de de comunicare, plecând de la binecunoscutul
clipul al lui Neal Donald Walsh "Privește, zâmbește, atinge".
Emisiunea este realizată de un om și un prieten deosebit, domnul Constantin
Luca, în mai 2011.
Vizionare plăcută și sărbători cu
lumină în suflet ♥

