"Fiecare pas spre tine însuți e un pas spre Univers și fiecare pas spre Univers e un pas spre tine însuți.
Dar armonia se naște când cunoașterea de sine și cunoașterea Universului merg mână în mână într-o simetrie perfectă."©

duminică, 28 iulie 2013

Cum vor arăta oamenii peste 100 de ani (+ recomandare film)

Dintotdeauna omul și-a dorit să-și depășească fragilitatea și a visat să devină supraom. Toți supereroii din filme s-au născut din acest vis.

Dar oare de ce-și doresc oamenii asta? Cred că scopul spune foarte multe despre noi, despre gradul de conștientizare al fiecăruia. Pentru că nu e totuna să ne dorim să devenim supereroi pentru a ne distruge semenii (cineva mi-a spus "dacă așa avea puterea aș omorî toți idioții") sau pentru a supraviețui în condiții extreme. 

Am aflat de curând că ceea ce-și dorește omenirea de atâta timp nu mai e atât de nerealizabil în ultima vreme și că cercetările în domeniul îmbunătățirilor ce pot fi aduse organismului uman au rezultate care nici măcar nu puteau fi imaginate cu ceva timp în urmă. Cred că e nevoie să fim la curent cu astfel de informații, astfel încât dau mai departe discursul din care am aflat că vom fi re-proiectați pentru a trăi pe alte planete zeci de mii de ani 😁.

Este vorba de speech-ul lui Juan Enríquez - director fondator al Life Sciences Project din cadrul Harvard Business School, autor a numeroase cărți majoritatea bestseller printre care și "Homo Evolutis: Please Meet the Next Human Species" ("Homo Evolutis: faceți cunoștință cu următoarele specii umane"). La prima vedere pare SF ce spune și totuși nu e.. Vizionare plăcută..


Un documentar extrem de interesant ce cuprinde rezultatele altor cercetări din ultimii ani găsiți aici-link.

În continuare vă invit la un exercițiu de imaginație prin intermediul unui film a cărui idee are legătură cu visul oamenilor de a deveni supereroi indestructibili. Este vorba despre filmul care are chiar titlul "Indestructibilul" - al cărui scenariu a fost inspirat de întâmplări reale și a fost scris de renumitul M. Night Shyamalan (regizor și producător american de origine indiană care a scris și scenariul filmului "Al șaselea simț" - link). Nu trebuie decât să intrați în pielea personajului principal și cred că asta o să vă facă plăcere deoarece este jucat de nimeni altul decât - Bruce Willis.

Propun ca filmul să fie o experiență deoarece, așa cum am mai spus, fiecare experiență de viață, chiar și vizionarea unui film, adaugă ceva la ceea ce suntem, creează noi rețele neuronale în creierul nostru, iar dacă ne dorim ca timpul dedicat să fie mai mult decât relaxare și să fie de folos creșterii (link) noastre, atunci avem ocazia să facem asta prin această transpunere în locul personajelor. Filmul poate fi vizionat online aici-link, aici-link sau aici-link.
***
REMINDER:
În perioada 24-28 august te invit într-un loc de basm, într-o atmosferă de la suflet la suflet, dincolo de barierele (pre)judecăților, să regăsim TABĂRA Bucuria de A FI. Este o tabără special dedicată celor care au decis că vor să facă o schimbare reală în viața lor. De aceea include *seminarul 'Evoluția Conștientă pas cu pas' (!) și conține și exerciții de conectare cu interiorul ființei, cu natura, respirație conștientă, etc. Serile vor fi de inspirație și povești - la lumina sufletului și a focului de tabără.. Detalii AICI-LINK, te aștept cu drag și bucurie 💗
Pe romașcani îi aștept în fiecare joi ca de obicei la serile de inspirație și povești.
***
Dacă ai ajuns pentru prima dată în căsuța mea virtuală, îți spun bine ai venit! Articolele pe care le vei găsi aici cuprind informații utile pentru dezvoltarea noastră dar și recomandări de filme sau materiale video ce aduc bucurie pentru suflet. Poți căuta un subiect care îți place folosind listele "Articole recomandate", cuvintele cheie și căsuța "caută" din coloana din dreapta. Abonează-te la newsletter și vei primi pe mail articole, recomandări de filme, dar și alte materiale care nu apar pe blog. Te mai aștept
cu drag   *>:D< îmbrăţişare



sâmbătă, 27 iulie 2013

Cum se vede lumea la 16 ani

Mulți oameni, printre care și eu, avem proaspete în inimă și în minte visele pe care le aveam la 16 ani. Elanul și încrederea care ne erau tuturor bune prietene. Pentru unii dintre noi, cei visători, acestea au rămas la fel, deși au trecut prin diverse perioade de minus și prin numeroase transformări.

Acum ceva vreme am avut curiozitatea să aflu cum se vede lumea acum prin ochi de 16 ani, așa că am rugat câțiva adolescenți să-mi se răspundă în scris la căteva întrebări. Printre aceste întrebări, una dintre ele a fost: Ce motive opresc oamenii să fie altruiști?
M-au impresionat multe răspunsuri și m-am gândit că ne-ar face bine tuturor o incursiune în câteva astfel de păreri. M-am gândit că e posibil ca acestea să ne sensibilizeze și să luăm măsuri în direcția exemplului pe care noi cei "maturi" îl oferim acestora. Astăzi vă ofer unul dintre răspunsuri exact așa cum l-am primit:

"În primul rând pot spune că omenirea s-a schimbat foarte mult față de vremurile de demult. Deoarece trăim în secolul vitezei iar noi suntem mereu pe fugă și lipsiți de timp și cred că de aceea majoritatea oamenilor nu sunt atrași prea mult de îngijirea sau bunăstarea celor din jur. Să faci un gest frumos pentru unii nu înseamnă nimic deoarece ei nu știu căt de frumos e acel lucru.
Alți oameni nu sunt atenți cu ceilalți din simplul fapt că își spun: "Nu îl cunosc". Ei sunt convinși că dacă faci un bine unui necunoscut nu are cum să-ți întoarcă favorul. Dar oare e chiar așa? Nu, nu e! Dacă faci un bine acesta trebuie făcut din toată inima și nu doar pentru a primi ceva în schimb.
Un alt motiv și cel mai dureros este invidia. Sunt oameni care pur și simplu displac pe toată lumea sau nu vor să ajute pentru că ei au avut parte de greutăți în viață sau că la rândul lor nu au primit ajutor la timpul necesar. Dar "Ce ție nu-ți place altuia nu face" spune totul iar noi printr-un singur gest cât de mic putem schimba vieți, putem schimba gândirea unui om sau chiar a mai multora. Un gest frumos nu costă nimic și te poate face fericit pe tine mai mult decât pe cel pe care l-ai ajutat." (M. H.)

Am auzit multe păreri în care copiii și adolescenții sunt aspru judecați datorită comportamentului lor care sfidează normele. Dar puțină lume se întreabă înainte de a judeca: Ce văd în jur aceste suflete și cum percep ei lumea în care trăim? Suntem noi, cei "maturi", un bun exemplu pentru ei?
Mă bucur să văd că judecățile conform cărora adolescenții sunt "superficiali, naivi, imaturi, etc." sunt departe de realitate și că mulți dintre ei sunt conștienți deja că "a dărui" îl face fericit în primul rând pe cel ce oferă.  În plus, m-am bucurat să aflu că majoritatea sunt conștienți de valoarea dăruirii necondiționate și că se străduiesc să ofere un astfel de suport în diverse situații de viață.

Închei cu un scurt video foarte drag mie care prezintă lumea în care voi trăi cu siguranță măcar pentru o zi...în sensul că nu am de gând să mor până nu o creăm împreună. *:D rânjet *:x îndrăgostit lulea


Dacă ai ajuns pentru prima dată aici, îți urez bun venit! În legătură cu acest articol sunt și articolele de aici (link), aici (link) și aici (link). Sau poți alege subiectul care îți place din tabelul cuvintelor cheie din coloana din dreapta.
Cu drag  *>:D< îmbrăţişare

vineri, 26 iulie 2013

Informații care mi-au schimbat viața (13)

Numeroase texte din diverse tradiții subliniază importanța centrării noastre pe momentul numit generic "acum". Mulți oameni trec cu vederea acest aspect iar dintre cei care încearcă să aplice acest concept, unii nu caută neapărat o explicație logică. Însă sunt și oameni (bănuiesc că destul de mulți) care gustă maxim lucrurile atunci când acestea au o explicație științifică.

Trecutul este un lucru care răpește multă energie oamenilor când gândurile acestora pleacă chiar și fără voie în această direcție a timpului. Poate că unii și-ar fi dorit să-și construiască altfel viața, poate că încă pisează gândul "cum ar fi stat lucrurile dacă..." și uite-așa plecăm din momentul prezent în "excursii" în trecut iar pentru "acum" ne mirăm că avem prea puțină energie, suntem obosiți și fără vitalitate.

Viitorul este și el un lucru în care investim chiar mai multă energie decât în trecut, deoarece asupra lui simțim că avem puterea de a-l construi cât mai aproape de propriile vise. Facem zeci de scenarii mentale, uneori ne pierdem în sute de îngrijorări, visăm la perfecțiunea acestuia și iar ne risipim singurul lucru ce ne aparține în esență, anume momentul "acum".

Recentele descoperiri științifice ne-au bulversat cu dovezile ce privesc universurile paralele  (link) și poate, dacă nu ar fi atât de mulți cercetători care să se ocupe cu asta, am fi fost tentați să credem că totul este doar în imaginația lor. Dar lucrurile chiar ne scapă din înțelegere și se vede că trebuie să acceptăm măcar dovezile științifice, dacă nu am acceptat până acum pledoaria textelor tradiționale ce se referă la momentul prezent (link).

Dacă documentarul referitor la textura spațiului  (link) a bulversat puțin, iată că vine un altul - "Iluzia Timpului" - să ne zăpăcească și mai mult, să ne arunce în aer certitudinile atât de confortabile, de data aceasta în direcția conceptului de Timp. Despre cine este El, Timpul, și despre copiii lui gemeni: Trecutul, Prezentul și Viitorul - într-un documentar realizat sub conducerea lui Brian Greene după cartea sa "Textura Cosmosului: Spațiul, Timpul și Textura Realității" (despre celelate cărți ale sale am scris în articolul despre textura spațiului). Vizionare plăcută și.. cu folos!


Later-edit: Pentru o înțelegere mai bună a "funcționării" Universului recomand seria completă din care face paarte acest documentar în ordinea: (ep.1) Ce este spațiul (link), (ep.2) Iluzia timpului (link), (ep.3) "Saltul cuantic" (link) și (ep.4) "Univers sau Multivers" (link).

Recomand cărțile lui Brian Greene care au darul de a explica lucruri complicate pe înțelesul tuturor și calitatea de a fi mai palpitante decât un film SF 😁:
- "Universul elegant" - comandă online aici-link;
- "Realitatea ascunsă" - comandă online aici-link;
și încă două cărți dragi mie:
- "Cosmos" -Carl Sagan- comandă online aici-link;
- "Lumea și demonii ei" -Carl Sagan- comandă online aici-link.
***
Dacă ești pentru prima dată în acest spațiu virtual, îți urez bun venit! Poți căuta un subiect care să-ți placă utilizând lista cuvintelor cheie din coloana din dreapta. Abonează-te la newsletter și vei primi pe mail articole, recomandări de filme, dar și alte materiale care nu apar pe blog. Te mai aștept
cu drag 💗