"Fiecare pas spre tine însuți e un pas spre Univers și fiecare pas spre Univers e un pas spre tine însuți.
Dar armonia se naște când cunoașterea de sine și cunoașterea Universului merg mână în mână într-o simetrie perfectă."©

miercuri, 14 august 2013

Vampirismul energetic rafinat (4) - Descurajările

"- Aș vrea să fac și eu chestia asta, am observat că am oarece talent în acest sens, mă și pasionează și cred că aș reuși chiar să mă întrețin din ea...
- Mă..., da, ai tu talent, dar chiar crezi că ai putea să ajungi undeva făcând-o? Că doar ai văzut că au încercat și alții și n-au ajuns nicăieri. E plină "piața" de oameni care au eșuat în domeniul ăsta. Lasă..., talente au mulți, da’ munca-i muncă iar pasiunile-s pentru timpul liber."
***
"- Mă gândesc să-mi schimb locul de muncă, poate că ar trebui să încerc ceva nou, eventual pe cont propriu...
- Lasă mă, ce-ți veni? Chiar nu ți-e bine cu ce faci? Tu nu vezi ce greu e să-ți găsești un job? Lasă..., ce-i în mână nu-i minciună, plus că o slujbă la stat e sigură până la pensie. "
***
"- Cred că aș putea să fac și eu ce face X, ba chiar cred că a face-o un pic mai bine decât el/ea că aș schimba asta și cealaltă...
- Măi mamă, măi, cum să faci tu așa ceva? Doamne, dar cine te crezi..? Păi el/ea a avut cunoștințe sus puse, avea deja un nume (cunoscut) când a început să facă asta, plus că are și o anume prestanță pe care tu...Lasă mamă, stai tu aici cuminte în banca ta, că aici e mai sigur pentru tine...plus că suntem și noi aici și te-ajutăm dacă ai nevoie, acolo unde să te duci printre străini..."
***
Vă este cunoscut genul acesta de discuție? Știu că da, am fost cu toții de-a lungul vremii în ambele roluri pe rând, cu diverse variații de nuanțe. În funcție de situație, când eram în rolul celui care descurajează pe cel din fața noastră motivam comportamentul aproape invariabil prin faptul că suntem numai...realiști și mai ales cu faptul că îi facem un bine celuilalt scutindu-l în acest fel de dezamăgirile care ar putea proveni din încercările (presupuse) eșuate.

Dar...dacă am fost fiecare și în rolul celui descurajat atunci sigur am observat că nu e deloc plăcut ca cineva să-ți taie aripile atunci când ai un vis sau când pur și simplu vrei să încerci să faci altceva decât ai făcut pâna în acel moment. Și nu e doar neplăcut, ci mai mult de atât - e dureros. Deoarece în 99% dintre cazuri nu se găsesc lângă noi doar un astfel de "realist" ci mai mulți. Iar conform vorbei românești "dacă un om îți spune că ești beat nu-i nimic dar când îți spun trei atunci mai bine te du la culcare", foarte mulți oameni renunța la a-și urma calea ce le-o cere inima în urma mai multor astfel de descurajări. Cunosc atâtea cazuri de renunțări încât aș putea povesti cel puțin o săptămână. Cazul Gabrielei Artene care a ajuns să cânte pentru prima oară pe scenă abia la 58 de ani este doar unul dintre ele (link).

Privită din punct de vedere energetic, situația este mai complexă decât pare la prima vedere. Aparent este clar că cel care descurajează se alimentează energetic din renunțarea celui descurajat. Concret: în situația (potențială) în care cel care dorește să facă o schimbare chiar ar reuși să o facă cu succes, el ar ieși din zona numită generic "la tăți ni-i greu" și astfel ar căpăta alt statut în fața celui care l-a descurajat. Caz în care ego-ul "descurajatorului" ar avea bineînțeles de suferit. Renunțarea celuilalt însă îi aduce acestuia un gram de confort/securitate.

Este evident că majoritatea oamenilor care obișnuiesc să-i descurajeze pe cei din jurul lor, cei care se autodenumesc "realiști", nu sunt neapărat conștienți că fură energie de la cei pe care îi descurajează. Însă faptul că nu știu asta nu îndulcește cu nimic stuația și nici nu le redă celor descurajați puterea de a-și urma visele.
Spuneam că situația este mai complexă și asta deoarece este important de conștientizat care sunt motivele care îi imping pe oameni să îi descurajeze pe cei din jurul lor. O analiză simplă a situațiilor în care suntem tentați să-i descurajăm pe ceilalți ne conduce către un singur motiv iar acela este despre noi înșine: îi descurajăm pe ceilalți pentru ca nu cumva ei să "ne-o ia înainte" în vreun fel, ca nu cumva să facă ce noi nu suntem în stare să facem sau pur și simplu să ne demonstreze că ceva este posibil atunci când noi credem că e invers. Facem asta proiectând pe cei din fața noastră neputințele și tiparele noastre mentale (link). Iar asta vine în mod evident din lipsa încrederii pe care o avem în noi înșine.

Nu e de judecat sau de condamnat o astfel de situație. Deoarece lipsa încrederii în sine a ajuns un "sport" internațional, nu ține de rasă, de naționalitate și de nimic altceva. Facem sau am făcut cu toții astfel de lucruri. Părinții își descurajează copiii, iar copiii când se maturizează își descurajează copiii la rândul lor, profesorii descurajează elevii și studenții, prietenii între ei, etc. Ne-am descurajat unii pe ceilalți atât de mult încât s-a format un fel de cerc vicios din care se poate ieși doar cu foarte multă voință.

Dar oare dacă acum știm cum funcționează aceste lucruri nu ar fi de-ajuns ca să încetăm și să schimbăm acest gen de comportament? Ar cam trebui să fie. Cred că este timpul să înțelegem și alegem conștient avantajele independenței energetice (link).

M-am gândit mult care să fie granița dintre realism și descurajarea de tip pesimist, însă am regăsit concluzia gata concentrată într-o discuție purtată de doi prieteni ai mei, iar motivul pentru care v-o redau exact așa aici este pentru a încheia într-un ton amuzant:
V.- De ce ești tu așa pesimist și mereu îi descurajezi pe ceilalți?
R.- Păi nu-i descurajez, eu sunt doar realist, eu îi aduc cu picioarele pe pământ.
V.- Dacă doar i-ai aduce cu picioarele pe pământ ar fi una, dar tu îi trântești cu fundul de pământ ceea ce e cu totul alta...:))

Dacă sunteți în preajma unor astfel de "realiști"...poate că ar fi indicat să vă îndepărtați puțin pentru a vă recăpăta puterea interioară (link) și a vă realiza visele voastre cele mai dragi. Aveți sigur puterea asta!

Iată mai jos un fragment dintr-un film minunat care merită revăzut de câte ori uităm ce există în noi, în fiecare, fără deosebire.
*** Filmul întreg poate fi văzut aici (link) sau aici-link după îndepărtarea reclamelor, asta dacă nu cumva aveți deja DVD-ul în colecție că oricum, merită. *:x îndrăgostit lulea


***Celelalte trei articole anterioare din această serie se găsesc aici: link 1, link 2, link 3.

Celor care vor să înțeleagă mai bine mecanismele vampirismului energetic, recomand următoarele cărți (cele de la Libris beneficiază de transport gratuit pentru orice comandă oriunde în țară):
- "Pofte demonice. Vampirul psihic din noi și din ceilalți" -Barbara E. Hort- comandă online aici-link;
- "Vampirii energetici" -Albert J. Bernstein- comandă online aici-link;
- "Dragoste sau sclavie?" -Walter Riso- comandă online aici-link;
- "Iubiri toxice" -Walter Riso- comandă online aici-link;
- "Oameni toxici" -Marsha Petrie Sue- comandă online aici-link.


Dacă ești pentru prima dată aici, îți spun bine ai venit! Toate articolele și materialele pe care le vei găsi în acest spațiu virtual au darul de a ne ajuta să creștem și să devenim din ce în ce mai conștienți de posibilitățile noastre și de natura realității în care trăim. Poți căuta un subiect anume utilizând listele "Articole recomandate" și cea a cuvintelor cheie din coloana din dreapta. Abonează-te la newsletter și vei primi pe mail articole, recomandări de filme, dar și alte materiale care nu apar pe blog. Te mai aștept
cu drag   


marți, 13 august 2013

Cele 4 "porți" prin care va trece omenirea în următorii ani

Atunci când vorbim despre viitor este bine să ne amintim că fiecare alegere din fiecare moment (atât la nivel individual cât și la nivel de societate) modifică efectiv istoria. Nu sunt cuvinte prea mari, e pe bune. Chiar dacă alegerile sunt sau nu conștiente, realitatea se modifică permanent, modelându-se asemeni unui fluid.

Acesta este motivul pentru care nu cred în previziuni ci în probabilități - lucru despre care am vorbit și în alte articole. Astfel, un eveniment se va întâmpla cu o probabilitate mai mare cu cât numărul de oameni care fac alegeri ce converg în acel sens este mai mare. 

Desigur, putem oricând să facem o "previziune" luând în considerare condițiile existente la un moment dat, dar previziunea respectivă va fi valabilă numai în raport cu condițiile acelui moment. Nu fac nici o referire la universurile paralele deoarece lucrurile pe care le-am amintit mai sus s-ar complica mult prea mult.:))


Am vrut doar să reamintesc aceste lucruri deoarece doresc să împărtășesc o discuție foarte faină despre viitorul omenirii. Este vorba despre o emisiune în care sunt expuse multe informații de mare valoare printre care și patru "porți" (sau praguri, cele mai probabile) prin care va trece omenirea în următorii ani. Expunerea este făcută de un remarcabil om de știință român, un OM pe care am onoarea să-l cunosc personal, domnul fizician Andrei Dorobanțu - cercetător în cadrul Institutului de Fizică Atomică de la Măgurele.

Despre Universul privit ca rețea, despre fizica cuantică și implicațiile ei în viața noastră actuală și viitoare, despre comuniunea dintre științe și transcendent/spiritualitate și despre predicțiile de care vorbeam mai sus - totul în termeni foarte simpli - într-o emisiune de excepție realizată de conf.univ.dr. Matei Georgescu care îl are ca invitat pe domnul fizician Andrei Dorobanțu. Merită fiecare minut, vizionare plăcută!


REMINDER:
Te invit într-un loc de basm, într-o atmosferă faină, de suflet, să regăsim Bucuria de A FI 😍. În perioada 26-30 august, într-un mod relaxat, "de vară", vom discuta despre transformarea interioară autentică și despre cum să trăim în pace cu noi înșine și cu lumea. Vom face o mulțime de chestii faine dar vor fi și multe surprize. UNDE: Câmpulung Moldovenesc - click AICI pentru detalii. Te aștept cu drag și bucurie 💗
***
O altă emisiune cu domnul fizician Andrei Dorobanțu cu titlul CERN, Universurile Paralele și Călătoria în Timp - găsiți în articolul de aici-link. Tot despre universurile paralele și aici-link.

Pentru cei care vor să pătrundă mai adânc în tainele universului recomand cărțile lui Brian Greene care au darul de a explica lucruri complicate pe înțelesul tuturor și au calitatea de a fi mai palpitante decât un film SF:
- "Universul elegant" - comandă online aici-link;
- "Realitatea ascunsă" - comandă online aici-link;
și încă două cărți dragi mie:
- "Cosmos" -Carl Sagan- comandă online aici-link;
- "Lumea și demonii ei" -Carl Sagan- comandă online aici-link.
***
Dacă ești pentru prima dată aici, îți spun bine ai venit! Toate articolele și materialele pe care le vei găsi în acest spațiu virtual ne ajută să evoluăm și să devenim din ce în ce mai conștienți. Poți căuta un subiect anume utilizând listele "Articole recomandate" și cea a cuvintelor cheie din coloana din dreapta. Abonează-te la newsletter și vei primi pe mail articole, recomandări de filme, dar și alte materiale care nu apar pe blog. Te mai aștept
cu drag 💗


duminică, 11 august 2013

Recomandare film - Atingerea

"Raportul e mereu acelaşi. 1 la 1,618 şi se repetă la nesfârşit. Tiparele...sunt ascunse în văzul tuturor. Trebuie doar să ştii unde să cauţi. Lucrurile, pe care majoritatea le consideră haos, se supun unor legi subtile ale comportamentului. Galaxiile, plantele, scoicile...Tiparele nu te înşală niciodată. Doar câţiva putem vedea cum totul se leagă.
Sunt 7.080.360.000 de oameni pe această minusculă planetă. Aceasta e povestea unora dintre aceşti oameni. Există un vechi mit chinezesc despre "Firul Roşu al Destinului". Se spune că zeii ne-au legat un fir roşu în jurul gleznelor şi l-au ataşat de toţi oamenii ale căror vieţi sunt predestinate să se "atingă". Firul se poate întinde sau încâlci, însă niciodată nu se va rupe.
Totul e influenţat de probabilităţi matematice, iar treaba mea e să urmăresc acele numere, pentru a face legătura între cei care trebuie să se întâlnească, cei a căror viaţă trebuie "atinsă"."

Mi-e foarte greu să vorbesc despre acest film de aceea am preferat citatul de mai înainte cu care începe filmul. Este un serial profund emoționant care atinge într-un mod special inimile celor care îl vizionează. Este un film care ne ajută să vedem măcar pentru o "bucățică" de lume firele nevăzute care ne leagă pe toți în acea matrice pe care dacă am vedea-o și în realitate am avea mult mai multă grijă unii față de alții.
Serialul are până acum are două sezoane, mai exact 26 de episoade. Vă mai spun doar că pentru mine a fost mai mult decât un film...Iată primul episod pe care l-am găsit pe net și l-am adus aici, celelalte episoade pot fi vizionate cu click aici: link spre sezonul 1 și link spre sezonul 2 sau AICI (click).
 Vizionare plăcută!


Dacă pe acesta l-ați văzut deja, am mai recomandat două seriale care mi-au "atins" sufletul aici (link) și aici (link).
Dacă ești pentru prima dată aici, îți urez bun venit! Poți găsi alte recomandări de filme (artistice) aici (link) sau documentare aici (link) sau poți alege ce îți place din lista cu titlul "Articole recomandate" sau din tabelul cuvintelor cheie din coloana din dreapta. Abonează-te la newsletter și vei primi pe mail articole, recomandări de filme, dar și alte materiale care nu apar pe blog. Te mai aștept
cu drag  💗*>:D< îmbrăţişare