Demult, tare demult, fiecare om știa că există undeva în inima lui un loc special plin de liniște, rupt din rai, un loc în care se putea odihni oricând își dorea și se putea bucura de conexiunea cu întreg Universul.
De-a lungul vremii, din diverse motive, oamenii au început să ascundă unii de ceilalți acel loc construind în jurul său ziduri după ziduri în încercarea de a-l păstra neatins.
Însă cu timpul, cei mai mulți dintre ei au uitat numărul zidurilor și chiar au uitat și motivul pentru care le-au construit.
După un alt timp, de dor, mulți se simțeau însingurați și neliniștiți. Și au plecat în căutarea liniștii. Dar liniștea nu era de găsit. Nicăieri. Pentru că oamenii uitaseră că liniștea locuiește chiar în interiorul lor, acolo, după ziduri.
Până să găsim raiul din adâncurile ființei noastre, să ne bucurăm câteva clipe de liniștea din raiul adâncurilor mării...
* Setați calitatea video la 1080p HD din butonul din bara de jos a player-ului.
Dacă ești pentru prima dată în căsuța mea virtuală, îți urez bun venit! Sper să găsești subiecte care să-ți placă în lista "Articole recomandate" sau în tabelul cuvintelor cheie, ambele liste fiind situate în coloana din dreapta.
Știu acest titlu sună nebunesc însă chiar despre asta este vorba în cele ce urmează.
Ideea că credințele noastre influențează biologia corpului nostru nu este una nouă, ba chiar a devenit destul de cunoscută
datorită conferințelor și cărților biologului de renume mondial Bruce Lipton (important: link1, link2, link3, link4) dar și ale prietenului său psihologul Robert M. Williams (link).
Faptul că majoritatea oamenilor nu acceptă încă dovezile experimentale care au
dus la aceste concluzii nu poate decât să diminueze numărul celor care s-ar
putea vindeca singuri de diferite boli prin schimbarea mentalității sau măcar ar putea sprijini mental restaurarea stării de sănătate alături de medicație.
Experiențele pe care le-am trăit în ultimii ani mi-au demonstrat că întradevăr, când vine vorba de dezechilibre de orice tip, mentalitatea întrece ca importanță atât alimentația cât și oricare dintre influențele externe (substanțe toxice, radiații, etc.)
Bucuria mea constă în faptul că observ pe zi ce trece apariția unor noi dovezi în sprijinul acestei idei, dovezi de o
importanță pe care o consider majoră. Aceasta deoarece sănătatea (fizică și
psihică) este cea care ne oferă confortul de bază pentru a crea lucruri minunate pentru noi înșine
și pentru semenii noștri.
După cum știți, stresul este unul dintre factorii perturbatori din viața noastră. Mai exact, asta este ceea ce se
credea până acum. Iată că au apărut dovezi experimentale care confirmă că nu stresul ne omoară ci concepția noastră despre el. Știu că pare incredibil, dar cineva ne va vorbi despre aceste dovezi și nu oricine ci Kelly McGonigal - doctor în psihologie, lector la Universitatea Stanford, autor (link) și speaker.
Despre cum să vedem stresul într-un mod pozitiv, despre transformarea acestuia prin comunicarea cu celălalt
și despre cum poate deveni acesta o cale spre inimile noastre ne vorbește
într-un mod aparte Kelly McGonigal. Știu că o să vă placă pentru că este o
ființă care știe să vorbească pe un ton drag sufletului. Vizionare plăcută!
Dacă ești aici pentru prima dată, îți urez bun venit! Sper să găsești subiecte care să-ți placă în lista "Articole recomandate" sau în tabelul cuvintelor cheie, ambele liste fiind situate în coloana din dreapta. Abonează-te la newsletter și vei primi pe mail articole, recomandări de filme, dar și alte materiale care nu apar pe blog. Te mai aștept
"Omul viitorului va fi unul
iniţiatic, spiritualizat, conştient de originea sacră şi de sensul venirii sale
pe lume" - Jean-Paul Bertrand.
"Omul viitorului va fi obligat, ca
alternativă a auto-extincţiei, spre care merge cu paşi repezi, să-şi edifice o nouă
conştiinţă, o nouă spiritualitate în acord cu sensul său originar. Criza morală
a lumii moderne, la care asistăm cu o stranie şi, aş spune, inconştientă
pasivitate, este expresia nivelului scăzut al conştiinţei umane. Pentru că
factorul fundamental în trăirea umană îl constituie conştiinţa sa." - Dumitru
Constantin Dulcan.
Având în vedere importanța
subiectului denumit generic "conștiință" și terenul destul de nesigur al acestuia, problematica sa este departe de a fi epuizată. Până să ne putem forma o părere personală și să construim
conexiuni proprii consider că este util să ascultăm cât mai multe păreri ale oamenilor care
și-au dedicat timp și energie pentru studia subiectul respectiv îndeaproape. Pe
acest principiu aduc astăzi în atenție o emisiune care conține informații importante, emisiune realizată de domnul Dragoș Dumitriu,
avându-l ca invitat pe domnul prof.univ.dr. Dumitru Constantin Dulcan (medic
neurolog, psihiatru, autor al mai multor cărți), pe care, dacă ați mai fost pe
această pagină, l-ați mai întâlnit în emisiunile cuprinse în articolele mai
vechi de aici (link).
Subiectele abordate în emisiune sunt numeroase: fluxurile energetice, energia conținută în
informație, fizica cuantică, universurile paralele, destinul și liberul
arbitru, călătoriile extracorporale, telepatia, bolile și modificarea ADN-ului sub
influența schimbării mentalității - dar toate converg spre câmpul conștiinței
și conștiința materiei.
Veți avea ocazia să vedeți în
cadrul emisiunii și un video emoționant elaborat cu imagini captate de
telescopul spațial Hubble (Hubble fiind până anul acesta cel mai performant
telescop spațial, acum câteva zile fiind depășit ca rezoluție de telescopul
Magellan din cadrul observatorului Las Campanas din Chile).
Câteva precizări (păreri personale) asupra
subiectelor discutate în emisiune (la început de
rând am menționat momentul din emisiune la care mă refer):
- minutul 8-9: În ceea ce privește previziunile (discuția despre Baba Vanga) am expus deja câteva păreri aici (link). Iar despre destin și liber arbitru am vorbit aici (link).
- minutul 20: Umbra (negativitatea) negată de majoritatea
oamenilor se poate acumula în eter și descărca printr-o singură persoană sau
prin intermediul unui mic grup, deși nu cred că acest fapt ne poate scuti de
necesitatea acceptării ei (link important).
- minutul 25: "Empatia salvează
omenirea." - Empatia este doar primul pas (deși unul foarte greu) pe care îl
putem face spre înțelegerea aproapelui dar și a exteriorului cu tot ce înseamnă acesta (link). Cred
că omul este capabil de mai mult de atât - am explicat pe scurt aici (link)
- fragmentul 46-50 min.: Rostul
experimentării dualității bine/rău, lumină/întuneric este de natură evolutivă
deși nu pare la prima vedere, fiind un fenomen care deocamdată nu poate fi înțeles/acceptat
la nivel rațional decât de puțini oameni.
- fragmentul 60-66 min.: Personal
nu cred că sensul existenței noastre este pierdut, cred că toate experiențele
prin care a trecut omenirea au fost necesare evoluției. Că lucrurile se puteau
desfășura într-o infinitate de alte feluri, dintre care jumătate sunt mai puțin
dureroase pentru omenire, acesta este un alt subiect pe care mi l-am explicat
prin existența universurilor paralele (link important) și renunțarea la această
iluzie persistentă care este timpul (link important).
- 1:19:00 - Nu cred în
funcționarea eliminării mecanice a gândirii negative în genul "să nu mai găndim
negativ pentru că pur și simplu nu-i bine". Schimbarea de conștiință cred că se poate produce definitiv
doar prin înțelegerea profundă a rostului dualității în evoluția umană și
înțelegerea/acceptarea conștientă a necesității trecerii dincolo de dualitate.
În cazul eliminării mecanice de genul celei de mai sus, "negativitatea" din noi
va ieși mereu la suprafață într-un fel sau altul cerându-și dreptul de a fi înțeleasă și acceptată.
Iar tensiunile interioare pe care le provoacă aceasta le cunoaștem cu toții.
- 1:33.00 Nu cred într-un adevăr
unic. Cred că universurile paralele permit manifestarea celorlalte adevăruri
numai că acest fapt nu poate fi demonstrat încă la nivel experimental.
Conceptul de adevăr unic este unul convenabil la nivelul rațiunii umane deoarece
ne oferă o siguranță, un confort mental. Cred că ciclurile prin care a trecut
acest Univers s-au încheiat iar evoluția sa este una ieșită din acest tipar
tocmai datorită schimbărilor apărute la nivel de conștiință.
- 1.35.00: Despre vindecarea bolilor
prin schimbarea mentalității găsiți o explicație pe larg a domnului prof. D.C.
Dulcan aici (link) dar pentru cei interesați există și două documentare prețioase
care pot fi găsite aici (link) și aici (link).
- 1:38.00: Despre telepatie - consider discuția din emisiune foarte importantă. O explicație a telepatiei a fost dată și
de Rupert Sheldrake în teoria sa a câmpurilor morfice pe care acesta o explică
aici (link).
***Subliniez, ce am expus aici sunt niște păreri personale.
***
Cărțile de mare valoare ale domnului prof.univ.dr. Dumitru Constantin Dulcan (prezentate în emisiune) pot fi achiziționate online (transportul fiind gratuit oriunde în țară pentru orice comandă):
Dacă ești pentru prima dată aici este posibil să faci parte dintre cei însetați de cunoaștere. Bun venit, mă
bucur că ești aici! Sper să găsești subiecte care să-ți placă în lista "Articole recomandate" sau în tabelul cuvintelor cheie, ambele liste fiind situate în coloana din dreapta. Abonează-te la newsletter și vei primi pe mail articole, recomandări de filme, dar și alte materiale care nu apar pe blog. Te mai aștept