"Fiecare pas spre tine însuți e un pas spre Univers și fiecare pas spre Univers e un pas spre tine însuți.
Dar armonia se naște când cunoașterea de sine și cunoașterea Universului merg mână în mână într-o simetrie perfectă."©

sâmbătă, 3 august 2013

Nuanțele fericirii și recunoștinței

Fiecare dintre noi are o definiție pentru fericire, iar aceste definiții coincid foarte rar. Mi-am propus ca din când în când să îmi redefinesc acest termen și să nu aștept să mă forțeze marele maestru - Universul - să o fac prin căile sale nebănuite și prin legile sale (link) destul de greu de aplicat în fiecare clipă.
Poveștile de viață ale multor oameni m-au ajutat la aceste redefiniri și nu a încetat să-mi placă să ascult astfel de povești deoarece cred că mereu se poate învăța ceva din experiențele celorlalți.
S-a întâmplat să găsesc astăzi o poveste emoționantă a unei ființe delicate care prin forța ei interioară cred că ne poate inspira pe mulți dintre noi. Este vorba despre Tania Luna care la 6 ani și-a părăsit căminul din Cernobîl (Ukraina) și a primit azil în SUA. Ascultați, simțiți și priviți prin ochii sufletului un fragment dintr-o poveste de viață condensat în doar 6 minute pentru a afla noi nuanțe ale...fericirii și ale recunoștinței.
***Celelalte povești de viață care m-au impresionat se găsesc aici (link).


Despre fericire sunt și articolele de aici (link), aici (link) și aici (link) .
Dacă ești pentru prima dată aici îți urez bun venit! Sper să găsești subiecte care să îți placă în tabelul cuvintelor cheie din coloana din dreapta.
Cu drag   *>:D< îmbrăţişare

vineri, 2 august 2013

Informații care mi-au schimbat viața (14)

E ceva vreme de când pe această pagină aduc dovezi științifice în favoarea demonstrării conexiunii ce există între toate lucrurile din Univers, implicit între mine și Tine, cel/cea care citești aceste rânduri. Mă bucur că ești aici :) 

Desigur, numeroase texte străvechi ne vorbesc direct sau indirect despre această conexiune, însă pe foarte mulți oameni dovezile științifice îi fac să se simtă mai confortabil, deși aduc în ultima vreme acestea aduc doar "vești" care arată că realitatea este de fapt o sumă de incertitudini (link).

Fizica cuantică este o teorie care a bulversat oamenii de știința din mai multe domenii deoarece, după cum spunea cineva: "Nu există nici un dezacord între mecanica cuantică și orice experiment făcut vreodată". Altfel spus: oferă imposibilului probabilitate diferită de zero să existe/ să se producă.

Această "ciudățenie" a fizicii cuantice nu este deloc confortabilă pentru nimeni. Nu a fost nici pentru Albert Einstein. Sunt sigură că știți fraza celebră a lui acestuia: "Dumnezeu nu joacă zaruri". Și eu o știam, dar nu știam în ce discuție a ajuns să o spună și nici ce răspuns a primit de la partenerul său de dialog. Deoarece de curând am aflat, m-am gândit să "dau mai departe" continuarea (în cazul când nu o știți deja): "Nu-i spune lui Dumnezeu ce să facă!" - i-a răspuns Niels Bohr.  

Această replică m-a amuzat prin formularea sa și m-a uimit prin adevărul profund care îl conține. Discuția dintre A. Einstein și N. Bohr era prilejuită de contradicțiile născute de apariția fizicii cuantice, mai exact de încercarea acestora de a găsi o explicație științifică "împletirii" (conectării) cuantice a două particule (link).

Reamintesc și subliniez importanța existenței conexiunii dintre tot ce există în Univers pentru că acest lucru ne demonstrează încă o dată (de data asta în mod complet științific) faptul că orice acțiune și orice undă-gând ale fiecăruia dintre noi infuențează Întreg mediul în care trăim și prin urmare pe toți ceilalți oameni (!).

Despre filmul documentar pe care îl recomand astăzi - "Saltul Cuantic" - și despre implicațiile pe care le explică în termeni atât de clari acesta aș scrie o săptămână fără nici o pauză, atât de mult mi-a plăcut și atât este de important pentru a înțelege realitatea (pe care o percepem atât de diferit fiecare cu simțurile noastre). Însă nu voi încerca să vă conving să îl vedeți sau să îl dați mai departe deoarece știu clar că cei care îi simt importanța îl vor savura oricum pe nerăsuflate și îl vor distribui, iar cei care nu, nu-l vor vedea oricum, iar în plus de asta nu am nici un motiv pentru care să încerc să vă conving 😂.

Despre ciudățeniile fizicii cuantice și mai ales despre semnificațiile acestora, despre implicațiile "împletirii"/conexiunii cuantice în viața noastră de zi cu zi, despre motivele pentru cred în modificarea realității prin simpla observație / intenție - într-un documentar muuuult mai captivant decât orice film SF pe care l-am văzut vreodată (dar de factură științifică 100%), *** film realizat astfel încât să poată fi înțeles de toți oamenii, indiferent de tipul calificării lor și de cât de puțin au iubit fizica.

Filmul este realizat sub conducerea lui Brian Greene după cartea sa "Textura Cosmosului: Spațiul, Timpul și Textura Realității". Documentarul poate fi înțeles în mod independent, însă pentru o privire globală este recomandată mai întâi vizionarea filmelor din aceeași serie de aici (link) și aici (link). Vizionare plăcută!


"Oricât de ciudată ar fi mecanica cuantică, acum este clar că nu există nici o graniță între lumea minusculă și cea mare, iar aceste aceste legi se aplică peste tot. Așa că descoperirea mecanicii cuantice a dezvăluit o realitate - realitatea noastră - care este șocantă și tulburătoare, aducându-ne mai aproape de înțelegerea completă a texturii cosmosului." - Brian Greene.

După vizionarea acestui film se vor înțelege mult mai bine motivele pentru care am scris articolele de aici (link) și aici (link) .

Pentru o înțelegere mai bună a "funcționării" Universului în care ne-am întâlnit recomand episoadele seriei de documentare în oridinea: (ep.1) Ce este spațiul (link), (ep.2) Iluzia timpului (link), (ep.3) "Saltul cuantic" (link) și (ep.4) "Univers sau Multivers" (link).

Recomand cu drag cărțile lui Brian Greene care au darul de a explica lucruri complicate pe înțelesul tuturor și au calitatea de a fi mai palpitante decât un film SF 😁:
- "Universul elegant" - comandă online aici-link;
- "Realitatea ascunsă" - comandă online aici-link;
și încă două cărți dragi mie:
- "Cosmos" -Carl Sagan- comandă online aici-link;
- "Lumea și demonii ei" -Carl Sagan- comandă online aici-link.
***
Dacă este pentru prima dată când ai ajuns în căsuță mea virtuală, îți urez bun venit! Sper ca lucrurile pe care le vei citi să-ți aducă o stare de pace și relaxare. Principale subiecte sunt în tabelul cuvintelor cheie aflat în coloana din dreapta. Abonează-te la newsletter și vei primi pe mail articole, recomandări de filme, dar și alte materiale care nu apar pe blog. Te mai aștept
cu drag 💗


joi, 1 august 2013

Puterea interioară. Omul independent energetic [înregistrare audio]

Oricare ar fi originea noastră ca specie și orice am crede fiecare despre asta, cred că omul a fost proiectat inițial pentru a "funcționa" independent energetic. Adică cred că a avut conștiența unei surse interioare care îi permitea asta fără a fi nevoie să se încarce energetic de la alți oameni, mergând în anumite locuri, ascultând o anume muzică (sau prin alte metode pe care le folosim noi astăzi).
În timp însă lucrurile s-au schimbat atât de mult încât am ajuns să uităm de această abilitate a noastră, această putere interioară și am ajuns să căutăm permanent surse exterioare de la care să ne alimentăm energetic (de văzut seria despre vampirismul energetic link1link2).

Deoarece simt de multă vreme această idee m-am pus în primul rând pe urmele mele și mi-am urmărit gândurile și acțiunile ca să îmi dau seama unde anume mi-am risipit energia de-a lungul vieții, unde o risipesc acum, care sunt momentele în care sunt tentată să mă alimentez din exterior și mai ales cum anume se întâmplă asta. Bineînțeles, în paralel am aruncat un ochi și la ce fac ceilalți :))
Acest studiu mi-a permis să observ de ce avem atât de multe momente în care suntem epuizați energetic (link), de ce avem nevoie de aprecierea celorlalți, de recunoașterea lor, de ce ne este greu să stăm în singurătate, sau spunând totul într-o singură metaforă: mi-a permis să observ de ce nu ne putem umple singuri golul interior.
În timp am observat că epuizarea noastră și toate urmările sale (dispariția abilității de a ne autovindeca (link) și a altor abilități inițiale (link)) este determinată de o intensă "împrăștiere" energetică pe care o practicăm cu toții mai mult sau mai puțin conștient.

Am observat numeroasele moduri în care ne risipim dar și avantajele independenței energetice, lucruri pe care le-am sistematizat într-un seminar online (pe internet)(webinar) pe care l-am susținut marți seara la ora 20.00. Webinarul a fost organizat de Revista Sufletul Femeii (revistă online - link) care este fondată de Tania Tița și coordonată în acest moment de Alina Georgiana Hristea. Au participat 70 de suflete frumoase cărora le mulțumesc pentru interesul acordat și pentru calda comunicare virtuală pe care am avut-o pe chat-ul conferinței în timpul acesteia. Țin să le felicit pe această cale pentru dorința lor sinceră de a se autodepăși (link). Mulțumesc din suflet Taniei și Alinei pentru susținere!

Iată înregistrarea audio a webinarului - click pe "butonul" portocaliu (pentru o cât mai bună claritate a sunetului recomand utilizarea căștilor). Am editat materialul audio pentru a decupa momentele în care mă asiguram că totul e ok din punct de vedere tehnic.


Iată și clipul pe care l-am utilizat în finalul seminarului:


Dacă ai ajuns pentru prima dată aici, bine ai venit! Poți alege subiectul care îți place din tabelul cuvintelor cheie din coloana din dreapta. Abonează-te la newsletter și vei primi pe mail articole, recomandări de filme, dar și alte materiale care nu apar pe blog. Te mai aștept
cu drag   *>:D< îmbrăţişare