"Fiecare pas spre tine însuți e un pas spre Univers și fiecare pas spre Univers e un pas spre tine însuți.
Dar armonia se naște când cunoașterea de sine și cunoașterea Universului merg mână în mână într-o simetrie perfectă."©

marți, 20 august 2013

Informații care mi-au schimbat viața (15)

Mulți oameni de știință spun că universurile paralele există și chiar cred că nu ne mai putem îndoi de asta. Că este greu de acceptat ideea, se înțelege de la sine. Asta deoarece minții noastre îi este greu să-și imagineze cum ar fi să avem un număr infinit de replici ale noastre ale fiecăruia și cum ar fi să nu putem controla cu ce-și ocupă acestea timpul...😂

Numai că din ce în ce mai mulți oameni simt intuitiv că există ceva dincolo de noi, ceva mult mai mult decât ne putem închipui, ceva care deocamdată nu poate fi cuprins cu mintea și explicat rațional. Că ar cam trebui să trecem dincolo de ideea unicității este un alt subiect. Motivul pentru care este cazul să conștientizăm măsura infinității posibilităților l-am găsit cuprins concentrat în citatul următor:

"Știm acum că energia întunecată reprezintă peste 70% din Univers, materia întunecată cam 20%. La un calcul simplu ne dăm seama că abia înțelegem (științific) maxim 10% din Univers, dar 90% rămâne un mister. Conștientizând această realitate trebuie să fii foarte precaut înainte să spui că ceva este imposibil."  - Harold E. Puthoff

Trecând dincolo de necesitățile impuse de teoriile științifice privind existența universurilor paralele, la prima vedere este greu să găsim motive să ne intereseze acest subiect deoarece pare foarte îndepărtat de viețile noastre practice. Pare foarte îndepărtat de nevoile zilnice pe care le presupune viața de zi cu zi.

Eu cred că aparentul dezinteres pe care îl avem față de astfel de subiecte este determinat de ceva care există la nivel subtil, de ceva ascuns în fiecare dintre noi, anume teama de multitudinea posibilităților în care s-ar putea desfășura un eveniment și gândul că am putea avea cu toții "dreptate" :)). Am rostit cuvântul teamă deoarece, dacă ar fi așa, nu am mai avea motive să ne contrazicem pe nici un subiect, fapt care pare foarte plictisitor într-o lume în care încă ne hrănim energetic foarte mult din conflicte. Cu alte cuvinte există o teamă că am putea rămâne flămânzi de conflicte.

Dar..., eu cred că existența universurilor paralele vine să confirme experiențele pe care le avem în tărâmurile de "dincolo" de această realitate (numite de unii autori stări de conștiință extinsă), experiențe pe care mulți oameni încă le pun pe seama construcțiilor subconștientului, denumindu-le vise (când au loc în somn) sau halucinații (când sunt trăite în stare conștientă).

Poate că aș fi și eu tentată să cred că sunt vise sau halucinații dacă nu ar fi atât de reale și dacă nu ar implica și conștiența simțurilor de "aici" așa cum mi-au descris multe persoane care au trăit astfel de experiențe. Dar pentru că articolul de astăzi este dedicat universurilor paralele voi lăsa subiectul privind astfel de experiențe deschis pentru o altă ocazie.

Filmul documentar de astăzi - "Univers sau Multivers" - își merită pe deplin locul în seria "Informații caremi-au schimbat viața" (link) deoarece are puterea de a schimba total percepția noastră despre acest Univers așa cum îl imaginăm acum. Are capacitatea de a explica pe înțelesul tuturor ce goluri din cosmologie umple teoria existenței Multiversului și care sunt dovezile care susțin ideea existenței lui.

Deși acest film zdruncină zdravăn percepțiile și credințele de toate zilele iar asta ar putea crea o stare de neliniște, mie mi-a adus multe răspunsuri și mi-a facilitat multe conexiuni între experiențe asemeni celor descrise mai sus și explicațiile acestora. Conexiuni de genul: "Asta înseamnă că toate lucrurile pentru care nu mi-am găsit timp să le fac au fost poate făcute de o copie de-a mea, în alta parte" - idee spusă de unul dintre fizicieni în film. Ori asta nu-mi poate da decât o stare de pace.

Filmul este realizat tot sub conducerea lui Brian Greene după cartea sa "Textura Cosmosului: Spațiul, Timpul și Textura Realității" și reprezintă ultima parte din seria celor patru amintite în ultimele patru săptămâni.

Documentarul poate fi înțeles în mod independent, însă pentru o privire globală este recomandată și vizionarea celorlalte trei din serie pe care le puteți accesa aici (link 1), aici (link 2)  și aici (link 3). Vizionare plăcută și cu folos!


Pentru o înțelegere mai bună a "funcționării" Universului în care ne-am întâlnit recomand episoadele seriei de documentare: (ep.1) Ce este spațiul (link), (ep.2) Iluzia timpului (link), (ep.3) "Saltul cuantic" (link) și (ep.4) "Univers sau Multivers" (link).

Ca și în cazul celorlalte trei episoade, recomand cărțile lui Brian Greene care au, așa cum am mai spus, darul de a explica lucruri complicate pe înțelesul tuturor și au calitatea de a fi mai palpitante decât un film SF 😁:
- "Universul elegant" - comandă online aici-link;
- "Realitatea ascunsă" - comandă online aici-link;
și încă două cărți dragi mie:
- "Cosmos" -Carl Sagan- comandă online aici-link;
- "Lumea și demonii ei" -Carl Sagan- comandă online aici-link.
***
Dacă este pentru prima dată când ai ajuns în căsuță mea virtuală, îți urez bun venit! Sper ca lucrurile pe care le vei citi să-ți aducă o stare de pace și bucurie. Poți alege un articol din lista cuvintelor cheie din coloana din dreapta. Abonează-te la newsletter și vei primi pe mail articole, recomandări de filme, dar și alte materiale care nu apar pe blog. Te mai aștept
cu drag 💗


duminică, 18 august 2013

Recomandare film - Prevenirea

Relativ puțini oameni cred în "semne" iar dintre cei care sunt dispuși să creadă fără argumente raționale și mai puțini au răbdarea să le asculte/vadă/simtă deoarece vortexul vieții de zi cu zi este  foarte învăluitor și ne prinde destul de ușor pe toți în spirala lui plină de ceață.

Mai multe experiențe pe care le-am trăit de-a lungul vremii m-au determinat să nu mă mai îndoiesc de faptul că Universul chiar ne trimite mesaje (prin oameni, experiențe de viață, filme, emisiuni, articole, cărți, etc) și nu este chiar atât de greu de găsit semnificațiile lor și de făcut conexiunea între acestea (pentru că la fel de importantă ca și aceste semne este și conexiunea dintre ele). Unele astfel de mesaje sunt foarte clare și ușor de înțeles de către noi toți (link important). Rămâne doar să oferim o șansă spre studiu (măcar) acestor "mesaje" pentru a verifica dacă se pot aplica în rezolvarea experiențelor de viață prin care trecem fiecare, iar în cazul când răspunsul este pozitiv, să și extragem modurile aplicare a acestor mesaje în viața de zi cu zi. Pe "principiul" foarte simplu: "dar dacă totuși tot ce aud/văd/simt în jurul meu (și în mine însămi) sunt mesaje codificate ale Universului către mine?"

Filmul de astăzi - "Afterwards" (tradus de cei care l-au adus în România drept "Prevenirea") - ne invită să fim martorii utilizării acestui principiu. Dar ce mi-a plăcut foarte mult este faptul că pelicula poate fi utilizată drept un foarte bun exercițiu de imaginație, unul în strânsă legătură cu cel pe care l-am propus în articolul "Dezvoltare personală cu bisturiul" aici (link) Anume, ne propune să ne răspundem la întrebarea "Ce aș face dacă aș ști că voi muri mâine?". Pe mine acest exercițiu m-a ajutat mult în învățarea/practicarea detașării, iar detașarea la rândul ei m-a ajutat să rezolv o mulțime de ecuații ale vieții mele, reușind astfel să o simplific foarte mult.

Nu recomand filmul doar pentru semnificațiile sale profunde ci și pentru talentul cinematografic al actorilor care l-au adus la viață: John Malkovich, Romain Duris și Evangeline Lilly. Recomand bineînțeles cumpărarea DVD-ului pentru o calitate bună video și audio. Iată mai jos doar trailer-ul, link-ul de vizionare fiind AICI-LINK. Vizionare plăcută!

Link vizionare aici-link.

Dacă ești pentru prima dată în acest spațiu virtual, mă bucur că ești aici! Poți găsi alte recomandări de filme (artistice) aici (link) sau documentare aici (link). Sau poți alege un articol din lista "Articole recomandate" sau orice subiect din tabelul cuvintelor cheie, ambele liste fiind situate în coloana din dreapta. Abonează-te la newsletter și vei primi pe mail articole, recomandări de filme, dar și alte materiale care nu apar pe blog. Te mai aștept
cu drag 💗


sâmbătă, 17 august 2013

Din iadul interior către pacea sufletească

Se spune că în cazul unei testări psihologice generale foarte puțini oameni ar fi încadrați în categoria "normali". În plus, dacă testarea ar fi realizată de 1000 de psihologi diferiți nici o statistică nu ar coincide cu alta. Și asta deoarece noțiunea de "normalitate" are limite foarte flexibile nu doar de la un psiholog la altul ci s-a și modificat continuu și pe parcursul istoriei și de la o locație la alta pe glob.

Nu cred în boli mentale. Cred însă în dereglări și blocaje datorate transformărilor prin care trecem cu toții în aceste vremuri. Cred că există oameni care au suportat și suportă chiar acum presiuni interioare uriașe și că nimeni din afară nu poate ști măsura lucrurilor care se petrec în sufletul și în mintea lor chiar dacă ei ar vorbi despre asta. Dacă ar vorbi.
Dar foarte mulți oameni preferă să nu vorbească despre presiunile interioare pe care le suportă. Bineînțeles, asta se întâmplă în principal din cauza fricii de judecățile celor din jur, pentru că atunci când simți o presiune interioară imensă este sigur că nu mai ai nevoie de una exterioară. Dar desigur sunt multe alte motive pentru care oamenii nu deschid poarta sufletului lor nici măcar pentru ei înșiși.

Multă vreme nu am înțeles de ce nu se deschid oamenii, de ce nu vorbesc despre ce simt. Chiar am rănit câțiva oameni forțându-i să se deschidă. Acum le cer iertare. Cănd i-am înțeles și cum? Evident, când mi s-a întâmplat și mie să simt să mă închid sufletește. Și mai ales când am văzut cum e să nu poți ieși de-acolo deși ajungi să îți dorești asta. Când am văzut că iadul personal depășește cu mult tot ce s-a scris vreodată despre orice iad de dincolo.
Acum văd închiderile sufletești ca făcând parte din ciclul "normalității "cel puțin pentru o vreme (iată că am rostit cuvântul "normalitate", deși nu face parte din vocabularul meu de toate zilele), din normalitate - așa cum o văd eu acum.  

Acum sunt convinsă că puterea noastră de a ieși din orice iad crește exponențial din momentul în care în interiorul nostru își face apariția credința că acest lucru este posibil. Mai cred că pentru cei ce își doresc din tot sufletul să iasă din iadul personal Universul le scoate în cale oameni speciali care și-au depășit toate prejudecățile și le pot fi sprijin în drumul lor către pacea sufletească. Cred de asemenea că există oameni cu o voință și o credință de fier care ies singuri din iadul personal (ca să folosesc o expresie foarte cunoscută) și mai cred că într-un sens  mai mult sau mai puțin metaforic "aceștia vor moșteni Pământul".

Ieri am vizionat un discurs profund emoționant care mi-a reamintit aceste lucruri și mi-a oferit ocazia să le scriu și aici, motiv pentru care am ales să îl împărtășesc și aici. Este vorba despre speech-ul TED al lui Eleanor Longden care a reușit să depășească stări din care foarte puțini psihiatri îi dădeau șanse să iasă. Luați-vă centurile de siguranță, pentru că "vom coborî adânc...foarte adânc" (expresie a lui Robert M. Williams din conferința de aici (link) pe care o recomand de asemenea). Ce emană energetic veți simți fiecare...


Proiectul minunat de care vorbește Eleanor Longden în discursul său se găsește aici (link) și susține oameni din întreaga lume.
(*Post-editare: Neapărat de văzut și discursul care există aici-link.)
Pe tema iadului interior recomand tulburătoarea carte scrisă de Andrew Solomon, carte finalistă la Premiul Pulitzer, câştigătoare al National Book Awards şi inclusă în lista The Times a celor mai bune o sută de cărţi ale deceniului. Este o carte despre care Daniel Goleman spunea că este "O călătorie de o sinceritate sfâșietoare printr-una dintre cele mai sumbre încăperi ale sufletului omenesc." :
"Demonul amiezii" - comandă online aici-link - transport gratuit oriunde în țară.
Recomand de asemenea:
- "Exerciții de meditație pentru depașirea depresiei" - M. Williams, J. Teasdale, Z. Segal, J. Kabat-Zinn - comandă online aici-link;
- "Ieșirea din depresie" -Dominique Barbier- comandă online aici-link;
- "Învinge depresia înainte ca ea să te învingă" -Robert L. Leahy- comandă online aici-link;
- "Flux. Psihologia fericirii" -Mihaly Csikszentmihalyi- comandă online aici-link;
- "Despre fericire, viață și multe altele" -Dalai Lama- comandă online aici-link.

***
Dacă este pentru prima dată când ai ajuns pe această pagină, îți spun bine ai venit! În legătură cu ce spuneam mai sus sunt și articolele de aici (link) și de aici (link). Sau poți alege un altul din lista "Articole recomandate" sau orice subiect din tabelul cuvintelor cheie, ambele liste fiind situate în coloana din dreapta. Abonează-te la newsletter și vei primi pe mail articole, recomandări de filme, dar și alte materiale care nu apar pe blog. Te mai aștept,
Cu drag  *>:D< îmbrăţişare