"Fiecare pas spre tine însuți e un pas spre Univers și fiecare pas spre Univers e un pas spre tine însuți.
Dar armonia se naște când cunoașterea de sine și cunoașterea Universului merg mână în mână într-o simetrie perfectă."©

vineri, 11 noiembrie 2016

Cea mai mare dovadă de iubire (+ recomandare film)

Sunt câteva lucruri pe care vreau să ți le spun astăzi, dar din cauza naturii acestora consider că enecesară exprimarea la persoana a doua (lucru pe care îl fac destul de rar pe blog, deoarece poate fi considerat un pic agresiv), deci te rog să-mi permiți..

Ți s-a întâmplat vreodată ca cineva să fie nemulțumit de tine? Să vrea mereu altceva decât ceea ce poți da (nu mă refer la bani), să vrea să fii altfel decât simți să fii, să vrea să faci ceea ce faci altfel decât faci, să te considere "defect/ă" în cazul în care nu te conformezi diverselor norme "sociale" existente sau inventate? Cu alte cuvinte: ți s-a întâmplat vreodată ca cineva să vrea să te schimbe?
M-aș mira să nu ți se fi întâmplat.. 😃

La întrebarea următoare te-aș ruga să respiri adânc măcar o dată înainte de a răspunde..: Cum te-ai simțit? E important să-ți amintești pentru a percepe ceea ce urmează să-ți spun dintr-o altă perspectivă..

Mi s-a întâmplat de multe ori ca oamenii din jurul meu să fie nemulțumiți de mine și să încerce să mă schimbe în diverse feluri. Nu mă refer aici la lucrurile care aveau cu adevărat impact negativ asupra celorlalți. Ci la acelea care nu-i atingeau în nici un fel, țineau doar de mine.

E interesant faptul că cei care sunt nemulțumiți de ceilalți își fac lor înșiși un mare deserviciu fără să fie neapărat conștienți de asta. Pentru că treaba asta cu încercările de a-i schimba pe cei din jurul nostru ne aduce muuuuultă suferință care, atunci când e de durată, poate să se reflecte la nivel fizic într-o boală mai mult sau mai puțin gravă.

Am început articolul cu întrebările de mai sus, deoarece empatia este secretul care stă la baza susținerii "celorlalți". Doar atunci când uităm cum ne-am simțit noi când ceilalți voiau să ne schimbe suntem incapabili să vedem clar ce le facem celor de lângă noi atunci când le spunem: "ești insuportabil/ă, mă faci să sufăr, slăbește și tu, lasă-te de fumat/de băut, fă așa, fă invers decât faci, etc". Iar dacă ne întreabă cineva, spunem ceva de genul: "vai, dar eu îl/o accept/iubesc, cum să nu, de aceea îi vreau binele".

Acum aș vrea să te întreb: în ce situație ai învățat cel mai bine o lecție a vieții: când ai citit despre ea? când ai discutat despre ea? Sau când ai trăit-o pe pielea ta?

Să-ți spun drept, în cazul meu, nu există lucru care să-mi fi rămas mai clar în minte ca situațiile de viață pe care le-am trăit. Nu există lucruri pe care să le fi învățat mai bine decât cele gravate cu suferință în sufletul meu de experiențele trăite pe "viu". Da, a fost atât de dureros încât nu are rost să descriu.

Însă, abia acum văd clar că eu însămi am dus experiențele la extrem și că nu am fost dispusă să învăț cât experiența era.. călduță. Ce vreau să spun aici este că unele lecții le învățăm DOAR în cazul în care noi înșine cădem suficient de jos, nu atunci când citim sau vorbim despre asta. De ce? Pentru că nu dăm atenția cuvenită anumitor lucruri, ne facem că nu le vedem sau chiar suntem mai puțin conștienți de gravitatea lor.


De ce ți-am spus aceste lucruri..

În ultima vreme mi s-a întâmplat să întâlnesc mai multe cazuri în care descrierea situațiilor conținea cu mici variațiuni: "văd cum X (persoană din familie) își distruge viața și nu pot să-l/o las să facă asta, văd cum merge pe o direcție greșită iar asta mă face să sufăr enorm și mă distruge și pe mine. Trebuie să fac ceva ca X să se schimbe, că nu mai suport. Îl/o iubesc, îi vreau binele, nu pot să stau impasibil/ă.."

Știm cu toții că tensiunile în familie macină încet dar sigur pe toți membrii indiferent că sunt în rolul celor care "trebuie schimbați" sau al celor care "le vor binele". Dacă facem parte dintre aceia care lucrăm la noi înșine, spunem sus și tare că-i acceptăm pe toți așa cum sunt, dar în secunda 2 revenim cu o vorbă gen: "dar cum să-l/o las să se distrugă?.."

Este simplu de observat: cu cât dorim mai mult să-i schimbăm pe ceilalți cu atât ei opun o rezistență mai mare la schimbare. De parcă ar fi vorba de principiul acțiunii și reacțiunii din fizică..😁 Culmea e că nu am văzut oameni care să renunțe nici măcar când observă acest lucru. Continuă să ducă o luptă surdă, continuă să se străduiască să modifice situația care, cu încăpățânare, merge în direcția în care vrea ea.

Îți amintești ce am întrebat la început?..
Am făcut-o ca să (re)amintesc că niciodată nu percepem binele sau iubirea celor care vor să ne schimbe. Dimpotrivă, simțim doar agresiune. A vrea să schimbăm pe cineva și a spune că-i acceptăm sunt două expresii care nu se "suportă" între ele. A spune că-i iubim - nici atât.

A IUBI oamenii înseamnă să recunoaștem când vine momentul să le redăm LIBERTATEA. Libertatea de a-și alege singuri drumul, chiar dacă asta înseamnă a cădea în cele mai adânci neguri ale experienței (fie că e vorba de o dependență sau de altceva). Libertatea de a cădea acolo pentru a învăța să se ridice singuri și pentru a prețui în sfârșit Viața. Pentru că, uneori, doar prin căderi învățăm.

A ne opune acestui lucru nu e iubire ci o agresiune pe care o pot face doar cei care uită că cele mai importante lecții se învață doar prinexperiență directă (prin ceea ce numim "greșeli").

Da, chiar dacă e mai greu de acceptat, uneori, a-i lăsa în pace pe cei dragi, e cea mai mare dovadă de IUBIRE. E ceea ce poate susține omul de lângă noi să-și vadă singur "greșelile" și să ceară ajutorul atunci când consideră necesar (!link!). Dacă îți amintești cum a fost când cineva te-a lăsat în pace și te-a acceptat exact așa cum ești, atunci îți va fi mai ușor să înțelegi de ce am spus asta. Oricare ar fi situația, treaba noastră NU este să-i schimbăm pe ceilalți.
***
Dacă ai reușit să citești până aici, te felicit! Deoarece știu că răbdarea și perseverența sunt "păsări" extrem de rare (mai puțin de 3-4 % dintre cei care intră pe site reușesc să-și mențină atenția constantă mai mult de 5 minute, chiar dacă îi interesează subiectul 😄).

Iar dacă mai ai o porție de curiozitate îți dăruiesc un documentar de excepție care mi-a exersat mintea și emoțiile mai ceva ca la o sală de fitness mental/emoțional. Este vorba despre proiectul "Ceilalți 7 miliarde".

La propunerea lui Yann Arthus-Bertrand (fotograf, cunoscut activist pentru mediu, fondatorul fundației Good Planet), aproximativ 20 de regizori au plecat în căutarea "Celorlalți", filmând 6.000 de interviuri în 84 de țări. De la un pescar brazilian, la un negustor chinez, de la un artist german, la un fermier afgan, toți au răspuns la aceleași întrebări privind temerile, visele, chinurile, speranțele lor.

În cadrul celor 6000 de interviuri s-au supus atenției participanților câteva teme/întrebări esențiale care ne ajută să aflăm ce ne separă și ce ne unește. Un proiect impresionant pe care, în momentul în care scriu, îl cunosc mai puțin de 100 de români (media de vizionări). Am organizat clipurile în lista de mai jos în ordinea întrebărilor: 1. Familie, 2. Acasă, 3. Povești de dragoste, 4. Ce te face să plângi?, 5. De ce ți-e frică?, 6. Visuri din copilărie, 7. Visuri și renunțări, 8. Sensul vieții, 9. A ierta, 10. Despre război, 11. Diferențe, 12. A trăi mai bine decât părinții tăi .

Diversitatea și nuanțele răspunsurilor puse sub această formă sunt cu adevărat emoționante, tulburătoare dar mai ales terapeutice pentru minte și emoții, mai ales pentru conștientizarea că suntem ÎMPREUNĂ aici și că doar ÎMPREUNĂputem supraviețui și evolua ca specie. Vizionare plăcută prin ochii sufletului..(*clipurile sunt sub formă de listă video, adică: atunci când se termină primul începe automat al doilea, apoi al treilea, etc.)



Filmul pe care-l recomand astăzi este bineînțeles în ton cu subiectul articolului și se numește "I, Tonya" (Eu, Tonya). Este povestea adevărată a patinatoarei Tonya Harding și cred că merită toată atenția mai ales în privința aspectelor legate de relații. Are nuanțe de comedie dar conține și o mulțime de conștientizări pentru cei cu un spirit bun de observație. A câștigat un premiu Oscar și în 42 de premii, dar sper să vă placă dincolo de acestea. Vizionare plăcută aici-link sau aici-link.
***

Cărți foarte utile pe tema de astăzi:
- "Dragoste sau dependență. Cum să recunoști iubirea sănătoasă." -Brenda Schaeffer- comandă online aici-link;
- "Trăind cu cei apropiați în fiecare zi...viața!" -Jacques Salomé- comandă online aici-link;
- "Trăind cu ceilalți în fiecare zi...viața!" -Jacques Salomé- comandă online aici-link.
***
În cazul în care este prima dată când ai ajuns pe această pagină, îți spun bine ai venit! Sper ca ceea ce vei găsi să răspundă întrebărilor și căutărilor tale, astfel încât să-ți placă să te întorci din când în când. Sunt peste 600 de articole care te așteaptă, așa că ai de unde alege 😄 Pentru a căuta mai ușor un subiect poți folosi listele "Articole recomandate" sau cea a cuvintelor cheie din coloana din dreapta. Abonează-te la newsletter și vei primi pe mail articole, recomandări de filme, dar și alte materiale care nu apar pe blog. Te mai aștept
cu drag  💗*>:D< îmbrăţişare



vineri, 4 noiembrie 2016

Sursa nefericirii noastre (+ recomandare film)

Mulți oameni cred că pentru a fi fericiți e nevoie ca lucrurile să stea în viața lor într-un anume fel. Să aibă X relație, Y statut, Z lucru. Evident, o mare parte a vieții mele am crezut și eu asta. Până când, într-un moment neașteptat, în anul în care am ales să ies din sistemul de învățământ, când eram șomeră, m-am simțit cel mai fericit om din lume. Nu aveam nici relația X, nici statutul Y, nici lucruri. 

Adăugând starea pe care am simțit-o faptului că am întâlnit destui oameni oameni care au și au realizat tot ce și-au dorit, am ajuns la concluzia că fericirea nu este condiționată de exterior chiar dacă atât de mulți oameni cred asta.

Așa am ajuns să fiu pasionată de studiul... nefericirii. De cât, cum și de ce ne afectează diferit, de cum poate fi eliminată din viața noastră.

Pentru că am studiat-o mulți ani și am cules suficiente date 😁, m-am gândit să împărtășesc câteva din ele într-o ediție a emisiunii "Cafeneaua Spirituală" realizată de domnul Constantin Luca (căruia îi mulțumesc pentru invitație). Cu speranța că o să v-aducă măcar o clarificare, vă invit să o vizionați mai jos..


* Dacă ai nevoie de sprijin/ghidare în procesul de transformare sau în regăsirea echilibrului interior - îți pot fi alături. Mă poți contacta pe adresa: adina.amironesei@yahoo.com și vom programa o ședință de consiliere. Despre mine găsești informații aici-link.

FILM: Dacă tot a venit vorba de nefericire, nu mă pot abține și vă spun că mi-a plăcut foarte mult filmul despre cele 5 emoții: "Întors pe dos" - cel care nu ar trebui să lipsească din tolba niciunui copil indiferent de vârstă 😁 Dacă nu l-ați văzut până acum, vă propun să-i acordați atenția necesară și să-l recomandați și copiilor/nepoților din familie. Îl puteți viziona dublat în română aici-link sau aici-link.


Cărți recomandate:
- "Cum să-ți construiești fericirea. O psihologie a fericirii" -Christophe André- comandă online aici-link;
- "Și nu uita să fii fericit" -Christophe André- comandă online aici-link;
- "Despre arta fericirii" -Christophe André- comandă online aici-link;
- "Flux. Psihologia fericirii" - Mihaly Csikszentmihalyi - comandă online aici-link;
- "Marea carte despre fericire" -100 de experți- comandă online aici-link;
- "Antidotul. FERICIRE pentru oamenii care nu suportă gândirea pozitivă" -Oliver Burkeman- comandă online aici-link;
- "Arta fericirii. Manual de viață" -Dalai Lama, Howard C. Cutler- comandă online aici-link;
- "Cum m-am vindecat de nefericire" -Gigi Ghinea- comandă online aici-link;
- "Copil fericit - adult fericit" -Edward M. Hallowell- comandă online aici-link.
***
Dacă este prima dată când ai pășit pragul acestui mic univers, îți urez bun venit! Sper ca ceea ce vei găsi aici să-ți aducă măcar un strop de informație și bucurie în plus. Lista cuvintelor cheie din coloana din dreapta te poate ajuta să găsești mai ușor un subiect care îți place. Abonează-te la newsletter și vei primi pe mail articole, recomandări de filme, dar și alte materiale care nu apar pe blog. Te mai aștept
cu drag 💗


duminică, 30 octombrie 2016

O lecție tulburătoare despre umanitate (+ recomandare film)

Mărturisesc că în ultimii ani am învățat foarte multe lucruri despre oameni. Pentru că mi-am dorit, pentru că sunt pasionată de tot ce ține de oameni și umanitate. Seminariile și serile de inspirație și povești mi-au demonstrat că a învăța despre oameni este o aventură fără sfârșit. Nu poți spune niciodată că ai învățat destul 😁.

Aceste întâlniri mi-au confirmat faptul că toți oamenii sunt fascinanți dacă ai răbdarea să-i cunoști, și faptul că fiecare om este un izvor infinit de surprize, diferențe, contraste. Și totuși suntem atât de asemănători. Depinde doar de unghiul din care privim.

La seminarii dar mai ales la serile de povești mă bucur de fiecare dată ca un copil când sunt martora apropierilor sufletești. Pentru că da, apropierile sunt naturale și inevitabile și se produc pe măsură ce oamenii își dezvăluie reciproc experiențele prin care au trecut. Povestea personală. Sunt momente atât de emoționante încât mă simt binecuvântată că sunt prezentă.. 


Oamenii sunt povești umblătoare. Iar dacă printr-o minune, de mâine, am deveni transparenți și am umbla cu poveștile personale la vedere, sunt convinsă că nimeni nu ar mai putea judeca pe nimeni și nimeni nu ar fi în stare să facă nici un rău nimănui.

Discursul pe care-l dau mai departe astăzi este unul profund răscolitor. Pentru cei care ascultă cu inima. Și are legătură cu ce spuneam mai sus. Sper ca întrebările din final să vă aducă o temă de reflecție minunată pentru zilele următoare..


Filmul pe care-l propun astăzi are legătură cu "zidurile" sufletești dar într-un alt mod. Este o peliculă care mi-a adus multe zâmbete dar și multe conștientizări. Poate că unii ar spune că e doar o... comedie 😁. Dar cred că este mai mult de atât dacă o privim în profunzime. Se numește "Blind Date / Un peu, beaucoup, aveuglement!" și, cu speranța că o să vă placă și vouă, vă invit să-l vizionați de pe dvd sau aici mai jos, vizionare plăcută.. (*reclamele aparțin site-ului unde am găsit filmul)


ANUNȚ: Sâmbătă 2 noiembrie voi susține la IAȘI al patrulea seminar din seria Pași spre Armonie cu are tema: DETOXIFIERE EMOȚIONALĂ. Este un seminar interactiv dedicat celor care doresc să-și înțeleagă profund emoțiile, să se elibereze de povara celor toxice și să-și regăsească echilibrul sănătos. Detalii privind conținutul și participarea găsiți aici-link, Vă aștept cu drag și exerciții utile 💗.

* Dacă ai nevoie de sprijin/ghidare în procesul de transformare interioară și conștientizare - îți pot fi alături. Mă poți contacta pe adresa: adina.amironesei@yahoo.com și vom programa o ședință de consiliere. Despre mine găsești informații aici-link.
***

Cărți pe care le recomand astăzi vorbesc despre relațiile umane și despre capacitatea noastră de a accepta, a ierta și a dărui..:
- "Trăind cu cei apropiați în fiecare zi...viața!" -Jacques Salomé- comandă online aici-link;
- "Trăind cu ceilalți în fiecare zi...viața!" -Jacques Salomé- comandă online aici-link;
- "Vorbește-mi, am atâtea să-ți spun" -Jacques Salomé- comandă online aici-link;
- "Iertarea și compasiunea" -Alice Wheaton- comandă online aici-link;
- "Forța binelui. Viziunea lui Dalai Lama pentru lumea de azi" -Daniel Goleman- comandă online aici-link.
***
Dacă ești pentru prima dată aici, îți spun bine ai venit! Toate articolele și materialele pe care le vei găsi în acest spațiu virtual au darul de a ne ajuta să creștem și să devenim din ce în ce mai conștienți de posibilitățile noastre și de natura realității în care trăim. Poți căuta un subiect anume utilizând lista cuvintelor cheie din coloana din dreapta. Abonează-te la newsletter și vei primi pe mail articole, recomandări de filme, dar și alte materiale care nu apar pe blog. Te mai aștept
cu drag 💗


miercuri, 12 octombrie 2016

Privind adevărul în față

Lucrând în învățământ și apoi ca trainer mi-am dezvoltat un fel de abilitate care-mi permite să văd cu ușurință potențialul oamenilor pe care-i întâlnesc. Mă refer la potențialul eliberării de suferință ce există în fiecare dintre noi. Pentru că da, în fiecare dintre noi există această putere interioară. Doar decizia de a acționa în acest sens este diferită de la om la om.

Mi se întâmplă deseori să ascult povești de viață cutremurătoare. În majoritatea cazurilor reușesc să rămân detașată știind că doar detașarea mă ajută să privesc și să ascult limpede iar mai apoi să susțin persoana respectivă în găsirea răspunsurilor proprii. Dar se mai întâmplă din când în când ca detașarea să nu-mi iasă. Deși m-am "prelucrat" în acest sens și am renunțat demult la rolul de salvator.
Se întâmplă să mai pierd din detașare atunci când întâlnesc oameni care mai au doar un milimetru până la eliberarea de suferință și nu-l fac. E foarte greu să stai zen și să privești treaba asta - cum un om bate pasul pe loc deși știe tot ce trebuie să știe și este echipat cu tot ce-i trebuie: intuiție, minte, instinct. E foarte greu să stai impasibil privindu-l cum se învârte în cerc fabricându-și scuze și/sau justificări pentru neputința de a parcurge acel milimetru care i-a mai rămas din drumul către eliberare. E greu mai ales când e vorba de persoane dragi.

Când mi se întâmplă, mi-amintesc urgent trei lucruri (le folosesc ca ancore):

1. Nimeni nu poate lua decizii și nici nu poate parcurge drumul în locul altuia. Chiar dacă-i prețuim pe cei din jurul nostru, e necesar să-i lăsăm să-și ducă experiențele la extrem dacă asta vor. Pentru că în anumite cazuri doar aceste extreme ne zguduie suficient cât să facem saltul de la un sistem de valori la altul, de la o perspectivă din care privim viața la alta.
Gândindu-mă că nu doar mie mi-e greu să privesc suferința oamenilor, dau mai departe un video în care Mooji ne oferă câteva idei care ajută la detașare. Vizionare plăcută și cu folos..


2. Oamenii sunt dependenți de suferință. Da, știu cum sună asta, mi-amintesc cum am reacționat acum mulți ani când am auzit pentru prima dată ideea că oamenii iubesc suferința și sunt dependenți de ea. Dar, da, majoritatea oamenilor consideră suferința drept o cruce pe care trebuie s-o poarte (cu care unii chiar se laudă), un fel de principal sens al vieții fără de care chiar nu și-o pot imagina. Și dacă am enumera sub câte forme se poate deghiza această atitudine...mulți oameni ar rămâne uimiți.
Despre dependența de suferință și eliberarea de aceasta ne vorbește Eckhart Tolle în conferința de mai jos care merită cu prisosință timpul necesar (re)vizionării. Sper să fie de folos și aceasta, Vizionare plăcută :)



3. Cât timp pot încă suporta o situație de fapt, oamenii nu au motivația și nici răbdarea să aplice ceva din ce știu (sau să caute vreo soluție la "nu știu"). De unde știu asta? Pe lângă experiența proprie, statisticile acestui blog arată timpul pe care-l petrec vizitatorii pentru a viziona materialele (*fără numele lor, desigur). Așa se face că lucrurile ce țin de echilibrul psiho-emoțional sunt amânate muuuuult mai mult decât cele ce țin de echilibrul fizic.

Știu că suferința face bine. Dar încă nu mi-e ușor s-o privesc. Continui să lucrez la asta.

***
Câteva cărți remarcabile : 
- "Demonul amiezii. O anatomie a depresiei" -Andrew Solomon- comandă online aici-link (Volum finalist la Premiul Pulitzer, câștigător al National Book Awards și inclus în lista The Times a celor mai bune o sută de cărți ale deceniului);
- "Exerciții de meditație pentru depașirea depresiei" - M. Williams, J. Teasdale, Z. Segal, J. Kabat-Zinn - comandă online aici-link;
- "Ieșirea din depresie" -Dominique Barbier- comandă online aici-link;
- "Învinge depresia înainte ca ea să te învingă" -Robert L. Leahy- comandă online aici-link;
- "Flux. Psihologia fericirii" -Mihaly Csikszentmihalyi- comandă online aici-link;
- "Un minut la psiholog. Strategii ca să rămâi sănătos într-o lume nebună" -A.A. și D.N. Lazarus- comandă online aici-link.
***
Dacă ai ajuns pentru prima dată în căsuța mea virtuală, îți spun bine ai venit! Articolele pe care le vei găsi aici cuprind informații utile pentru dezvoltarea noastră dar și recomandări de filme sau materiale video ce aduc bucurie pentru suflet. Poți căuta un subiect care îți place folosind lista "Articole recomandate" și cuvintele cheie din coloana din dreapta. Abonează-te la newsletter și vei primi pe mail articole, recomandări de filme, dar și alte materiale care nu apar pe blog. Te mai aștept
cu drag 💗



miercuri, 5 octombrie 2016

Informații care mi-au schimbat viața (58)

De multe ori am fost întrebată cum am ajuns să-mi simplific radical viața și să elimin nevoia de certitudini care aduce atâta suferință oamenilor. Chiar dacă întâlnirile de la ultimele seminarii m-au convins că cititorii mai vechi s-au prins deja cum anume, astăzi mi-am spus că merită să pun câteva puncte pe niște i-uri :)) și pentru cei care nu au (avut) timp să răsfoiască ce am mai spus eu pe-aici.
Nu am aplicat cine știe ce metode sau tehnici complicate, probabil s-a văzut că nu sunt fan al acestora :)), dimpotrivă. Mereu am simțit că lucrurile sunt simple, astfel încât am ales calea simplă (nu neapărat confortabilă :))) - cea a conștientizărilor. Și cum altfel să ajungem la conștientizări decât prin... întrebări.

I. Am folosit de-a lungul timpului mai multe întrebări drept ancore (= cuvânt, frază ce declanșează reamintirea unui lucru esențial). Însă, spre final, le-am redus pe toate la una singură: ce aș face dacă asta ar fi ultima zi a vieții mele? Acum, după muuulte exerciții de a trăi conștient în prezent, nu mai e nevoie nici de ea. Dar pentru cei care încă simt viața cotidiană ca pe o rutină și s-au săturat să trăiască pe pilot automat, conștientizarea efemerității, a faptului că putem dispărea în orice moment, este cel mai bun mod în care putem aprinde o pasiune, dorința de a ne asuma riscuri și de a ne deschide curajoși jocului numit Viață. O astfel de întrebare ne conduce instantaneu către lucrurile esențiale. Merită să facem asta până nu e prea târziu, ca să nu sfârșim calea plini de regrete.


II. O altă întrebare care mi-a fost foarte bună prietenă: din câtă cunoaștere am adoptat - câte informații sunt absolut sigure și ce procent din ele reprezintă "broderia" minții oamenilor (din vremuri străvechi până azi)? Cu siguranță știți la ce mă refer. La credințele transmise din generație în generație, preluate automat, fără măcar să se întrebe cineva de unde știe cel ce a zis (primul sau ultimul din "lanț" :D). Până și teoriile științifice care se predau în școli sunt în mare parte depășite de noile descoperiri - am vorbit despre asta în seria de articole numită "știați că..?". Am făcut "curat" în credințele mele eliminând incertitudinile, păstrând doar lucrurile de care sunt absolut sigură. Ce a rămas? Singura certitudine e că: plecăm de-aici :)). Atât. Pare trist, dar asta m-a ajutat enorm să nu mă mai agăț de nimic și să trăiesc deplin momentul prezent. Pentru mine (și mulți alții) renunțarea la interpretări nesfârșite (iluzorii/efemere) și la a înțelege a fost singura cale ce mi-a dăruit libertatea cristalină de a fi.
Atât.
*
*     *
Dacă tot veni vorba despre știință, și de cât de puține lucruri sunt sigure din ceea ce credem că știm, propun să aruncăm o privire asupra unui interviu cu Robert Lanza - medic și cercetător (în domeniul biologiei celulelor stem și medicinei regenerative), director științific al Astellas Global Regenerative Medicine, profesor universitar la Wake Forest University School of Medicine. A publicat ca autor, respectiv coautor, 32 cărți din domeniu biologiei celulare și este părintele teoriei Universului biocentric - ce afirmă că viața și biologia sunt esențiale pentru realitate, iar conștiința creează universul și nu invers.
De ce merită ascultat? Pe lângă alte premii și recunoașteri internaționale, poate pentru faptul că TIME Magazine l-a trecut în lista celor 100 cei mai influenți oameni din lume în 2014...Pentru cunoscători, ceea ce spune el aici produce un fel de dezintegrare multilevel a ceea ce oamenii consideră că știu :)) 


Articole conectate: celelalte articole din seria Știai că? (listă de 7 articole, un fel de "musai list") și, dacă aveți timp și motivație :D, : Magia Simplității Vieții, Cea mai tulburătoare provocare, Renunțarea la căutarea spirituală, Cine ești tu cu adevărat.  
Câteva cărți care pot aduce clarificări valoroase și schimbări în modul de a privi viața: 
- "Biocentrismul" -Robert Lanza, Bob Berman- comandă online aici-link;
- "Pune-ți gândirea sub semnul întrebării și schimbă lumea" -Byron Katie- comandă aici-link;
- "Cine-ai fi tu fără povestea ta?" -Byron Katie- comandă aici-link;
- "Trezirea. Ghid pentru o spiritualitate fără religie" -Sam Harris- comandă online aici-link;
- "Prezența. Arta păcii și a fericirii" (vol.I+vol.II) -Rupert Spira- comandă online aici-link;
- "Transcenderea nivelurilor conștiinței" -David R. Hawkins- comandă aici-link.
***
Dacă ești pentru prima dată în acest spațiu virtual, îți urez bun venit! Ideea centrală a acestei pagini este dezvoltarea personală, dar și explorarea conștiinței. Poți căuta un subiect care să-ți placă utilizând lista cuvintelor cheie din coloana din dreapta. Abonează-te la newsletter și vei primi pe mail articole, recomandări de filme, dar și alte materiale care nu apar pe blog. Te mai aștept
cu drag 💗


marți, 20 septembrie 2016

De bună voie și nesilit de nimeni... (+ recomandare film)

Am fost întrebată acum ceva timp dacă drumul meu până la felul în care gândesc și simt acum a fost lung. Nu pot alege răspunsul doar între cele două posibilități: lung sau scurt. Depinde de unghiul din care privesc privesc acest drum.

Dacă privesc prin ochii celei care acum 12 ani căuta cu disperare echilibrul: dacă cineva mi-ar fi spus atunci că va dura 12 ani până să se pună toate la locul lor,... cred că mi-aș fi închis fanta prin care ieșisem "afară" din mine să caut răspunsuri și aș fi renunțat.

Dacă privesc prin ochii de-acum: pot spune că nu mai contează dacă a fost lung sau scurt, contează doar că mă bucur că s-a întâmplat, că am perseverat, că am forțat ușile minții să se deschidă la maxim chiar și-atunci când nu mai găseam nici un sens niciunui lucru și nici chiar vieții (link).

Dacă aș privi "cu ochi străini și goi" (am eu o vorbă care înseamnă "din afară"/detașat), aș spune că drumul ar fi putut fi mai scurt în cazul în care aș fi înțeles mai devreme cum funcționează mintea (conștientul și subconștientul), cum de emoțiile ne pun uneori la pământ și dacă aș fi știut ce întrebări să-mi pun pentru a elimina credințele șubrede care m-au făcut să rătăcesc lungindu-mi inutil parcursul.


Nu regret nimic. Pentru că acum știu că oamenii (inclusiv eu la acea vreme) nu se mișcă din loc decât atunci când cuțitul ajunge la os, când nu mai pot suporta o stare anume. Mă amuză și mă întristează în același timp ideea vehiculată că "schimbarea intervine când suntem dispuși să ieșim din zona de confort (psiho-emoțional)".

De fapt, decizia de a schimba ceva în credințele noastre apare în 99,99% din cazuri doar atunci când omul atinge limita de suportabilitate, când zona de confort a fost depășită de suficient de mult timp. Dovadă stau mesajele pe care le-am primit în ultimii ani de la persoane care iau decizii de schimbare doar în astfel de momente limită.

Asta deoarece am fost hrăniți de mici cu idei de genul: "e normal să suferim", "să ne purtăm crucea", "e firesc să facem compromisuri", "să ne știm lungul nasului", "să stăm în banca noastră", "așa a fost de când lumea", etc. (acestea toate cu referire nu la orgolii ci la realizarea potențialelor noastre talente și abilități unice).

Nu știu cât timp va mai trece până când oamenii vor alege de bună voie și nesiliți de viață ieșirea din automatisme și dezvoltarea conștientă în locul "școlii vieții" care ne dă testele înaintea lecțiilor. Știu doar că viața se poate simplifica incredibil de mult când învățăm cum funcționează omul din punct de vedere psiho-emoțional și cum putem rescrie programele mentale limitative pe care le stocăm de mici în subconștient. Mai știu că după ce aflăm aceste lucruri, ne rămâne enorm de mult timp și energie pentru a experimenta Viața cu intensitatea și bucuria prezenței depline
*
*    *
Luând în considerare numărul mesajelor pe care l-am primit de la oameni care au decis să facă ceva pentru ei doar în momentul în care nu au mai putut suporta, m-am gândit să abordez subiectul într-o ediție a emisiunii "Cafeneaua Spirituală" realizată de Constantin Luca (căruia îi mulțumesc pentru invitație).

Am vorbit despre maturitatea psihologică, despre motivele nefericirii, credințele contradictorii, adaptarea la schimbările de situație, alegeri conștiente și avantajele dezvoltării conștiente, de bună voie și nesiliți de nimeni. Vă invit să urmăriți mai jos emisiunea cu speranța că veți găsi măcar câteva răspunsuri utile.. (bâlbele sunt la locul lor, fără editări, sper să vă amuze :)))


! Dacă îți dorești să depășești o situație dificilă sau ai nevoie de susținere sau ghidare în transformarea interioară - îți pot fi alături. Îmi poți scrie un mesaj pe adresa: adina.amironesei@yahoo.com și vom programa o ședință de consiliere. Despre mine găsești informații aici-link.
***
REMINDER: Te invit într-un loc de basm, într-o atmosferă de la suflet la suflet, dincolo de barierele (pre)judecăților într-o tabără cu un format unic să regăsim Bucuria de A FIÎntr-un mod relaxat, "de vară", vom discuta despre experiențe concrete de viață, evoluția umană, vindecarea copilului interior și transformarea interioară autentică. Vom face o mulțime de chestii faine despre care am spus în descriere, dar am pregătit și multe surprize. CÂND: 26 - 30 august. Detaliile organizatorice se găsesc pe pagina taberei AICI-link. Te aștept cu drag 💗
***
Filmul pe care-l recomand astăzi are în comun cu subiectul de mai sus și alte lucruri în afară de titlu: "De bună voie și nesilită de nimeni" (așa a fost tradus în română titlul original "Runaway Bride"). Lucruri precum nehotărârea, amânarea la nesfârșit a deciziilor importante, răzgândirile repetate, etc. sunt rezultate ale faptului că nu ne uităm cu atenție și responsabilitate la felul în care acționăm și la motivele reale din spatele acestor acțiuni. Oricum, dincolo de subiectele serioase pe care le atinge, filmul este o comedie relaxantă care sper să vă aducă multe zâmbete și bună dispoziție. Poate fi vizionat online  aici-link, aici-link sau aici-link (grijă la reclame).
***

Cărți care dezvăluie moduri în care putem privi viața fără suferință:
- "Transcenderea nivelurilor conștiinței" -David R. Hawkins- comandă online aici-link;
- "Dizolvarea egoului. Realizarea sinelui" -David R. Hawkins- comandă online aici-link;
- "Iluminarea, singura revoluție" -Osho- comandă aici-link;
- "Experiența conștientizării" - Ovidiu Brazdău - comandă online aici-link sau online aici-link;
- "Invățăturile lui Ramana Maharshi" -Arthur Osborne- comandă aici-link;
- "Ramana Maharshi, Calea cunoașterii supreme" -Arthur Osborne- comandă aici-link;
- "Lumina cunoașterii non-duale" -Advaita Bodha Dipika- comandă aici-link.
***
În cazul în care este prima dată când ai ajuns pe această pagină, îți spun bine ai venit! Sper ca ceea ce vei găsi să răspundă întrebărilor și căutărilor tale, astfel încât să-ți placă să te întorci din când în când. Acum sunt peste 600 de articole care te așteaptă, așa că ai de unde alege. Pentru a căuta mai ușor un subiect poți folosi lista cuvintelor cheie din coloana din dreapta. Abonează-te la newsletter și vei primi pe mail articole, recomandări de filme, dar și alte materiale care nu apar pe blog. Te mai aștept
cu drag 💗


duminică, 11 septembrie 2016

Impactul nemulțumirilor și victimizării asupra sănătății


"Dacă sunteți bolnavi (la trup, la minte sau suflet), înseamnă că ați întreținut o stare de dezordine în voi: ați hrănit anumite gânduri, anumite sentimente, anumite atitudini și acestea au ajuns să se reflecte asupra sănătății voastre. Cea mai bună armă împotriva bolii este armonia: zi şi noapte gândiți-vă să vă sincronizați, să vă puneți în acord, să fiți în corespondență cu întreaga viață, viața nelimitată, viața cosmică. Aceasta înseamnă adevărata armonie. A te armoniza cu câteva persoane: cu soția sau soțul, copiii, cu părinții, cu vecinii, cu prietenii, este totuși insuficient. Trebuie să fiți în acord cu viața universală." (Omraam Mikhael Aivanhov)
***
Auzisem la radio acum câteva zile, apoi am găsit și pe net știrea cu privire la faptul că: "aproximativ 30% - 40% din populaţia planetei suferă de alergii - 300 de milioane de persoane au această afecţiune, iar până în 2025 aproximativ 400 de milioane de oameni vor suferi de această maladie." (spune doamna dr. Camelia Berghea aici) Nu sună deloc încurajator...

Așa cum v-am spus mai demult aici, de aproape 10 ani mă vindec de diverse simptome (de boli nu a mai fost cazul) utilizând cartea "Marele dicționar al bolilor și afecțiunilor" - o carte ce nu ar trebui să lipsească din nici o casă. Aflând știrea, m-am gândit să mă uit care e cauza alergiilor (din punct de vedere psihosomatic) și am aflat că: "ALERGIILE: sunt rezultatul supărărilor interioare, al nemulțumirilor față de oamenii apropiați și lumea înconjurătoare."

Cum aflasem mai demult că nici statisticile referitoare la afecțiunile ficatului nu sunt mai încurajatoare, m-am uitat și la cauzele acestora: "Durerile de ficat provin din propria atitudine. Frustrările acumulate, ura, gelozia, agresivitatea reținută, toate acestea sunt elemente care declanșează problemele la ficat. Aceste sentimente camuflează una sau mai multe frici care nu pot fi exprimate altfel. Am tendința de a mă critica și a mă judeca și de a-i judeca pe ceilalți foarte ușor. Mă plâng tot timpul. Opun rezistență față de ceva sau cineva. Trăiesc multă nemulțumire."

Înseamnă că nu-i chiar o surpriză faptul că alergiile și afecțiunile ficatului sunt din ce în ce mai răspândite. Doar trăim într-o cultură în care nemulțumirile (legate de orice) reprezintă foarte mult din ceea ce exprimăm în realitate, în întâlnirile pe care le avem sau în articole/postări din mediul virtual.


Nu e o noutate faptul că totul e energie și că tot ceea ce emitem - gânduri, cuvinte, dorințe, acțiuni, sentimente - produc efecte perturbatoare în câmpul energetic din care facem parte. Dintre oamenii care știu asta, foarte puțini se comportă ținând cont cu adevărat de acest fapt. Așa ne facem rău nouă înșine și celorlalți deopotrivă. 

Observând că nemulțumirile și victimizarea au ajuns să aibă caracteristici epidemice, am abordat subiectul într-o nouă ediție a emisiunii "Cafeneaua Spirituală" la care domnul Constantin Luca m-a invitat (căruia îi mulțumesc și pe această cale). Cu speranța că informațiile vor fi de folos (este și un exercițiu inclus), vă invit să o urmăriți și vă doresc vizionare plăcută..


* Dacă ai nevoie de sprijin în procesul de transformare sau regăsire a echilibrului interior sau îți dorești anumite clarificări - îți pot fi alături. Mă poți contacta pe adresa: adina.amironesei@yahoo.com și vom programa o ședință de consiliere. Despre mine găsești informații aici-link.


Câteva cărți care ajută la descifrarea cauzelor profunde ale bolilor:
- "Marele dicționar al bolilor și afecțiunilor" -Jacques Martel- comandă online aici-link sau aici-link;
- "Puterea vindecătoare a bolii" -Thorwald Dethlefse, Ruediger Dahlke- comandă online aici-link sau aici-link;
- "Boala ca simbol" -Ruediger Dahlke- comandă online aici-link sau aici-link;
- "Boala ca șansă. Cum sa descifram mesajul ascuns al bolii" -Ruediger Dahlke- comandă online aici-link sau aici-link;
- "Cele 4 fețe ale monedei" -Ruediger Dahlke- comandă online aici-link.
- "Vindecarea cu ajutorul minții" -Lissa Rankin- comandă online aici-link sau aici-link.

***
Dacă este prima dată când ai pășit pragul acestui mic univers, îți urez bun venit! Sper ca ceea ce vei găsi aici să-ți aducă măcar un strop de informație și bucurie în plus. Lista cuvintelor cheie din coloana din dreapta te poate ajuta să găsești mai ușor un subiect care îți place. Abonează-te la newsletter și vei primi pe mail articole, recomandări de filme, dar și alte materiale care nu apar pe blog. Te mai aștept
cu drag 💗


duminică, 4 septembrie 2016

Mai puține regrete, mai multă bucurie (+ recomandare film)

Un loc important între gândurile care ne consumă energia îl ocupă regretele. Regretăm diverse, dar în principal lucruri despre care știm ne-ar fi adus împlinire și bucurie dar pe care nu le-am făcut din neglijență sau de teama că vom fi judecați, că ne vor părăsi prietenii sau din alte frici înrudite. "Dacă aș fi făcut cutare lucru", "dacă m-aș fi comportat altfel" sau "dacă aș fi avut curajul să merg în direcția X" - sunt gânduri care estompează importanta prezență în momentul acum (uneori cu grave consecințe) și blochează pur și simplu bucuria de a trăi.

Mărturisesc că de câțiva ani mă antrenez pentru a trăi o viață fără regrete. Și chiar am obținut rezultate 😁 Poate nu m-aș fi concentrat în direcția asta și nu aș fi investit atâta energie dacă nu mi-aș fi dat seamă că Irvin Yalom chiar are dreptate când spune că: "Doar înțelegând cu adevărat condiția umană – finitudinea noastră, timpul scurt pe care-l avem de petrecut în lumină – vom ajunge nu numai să savurăm bogăția fiecărui moment și simpla plăcere de A EXISTA, dar și să avem mai multă compasiune față de noi înșine și față de toate celelalte ființe umane."

Este simplu de prevăzut că eliminarea regretelor lasă mai mult "loc" bucuriei. Și cred că este evident că, oricât am spera să ne facă alții treaba, nimeni altcineva nu poate lucra în locul nostru în acest sens 😁. Ce mi se pare minunat este că alții au parcurs înaintea noastră tot felul de drumuri, și ne oferă o mulțime de concluzii pe care le putem folosi în avantajul nostru - de-a gata.

Mă refer aici la faptul cu există statistici de tot felul, chiar și unele care arată ce regretă oamenii la finalul vieții. În acest sens, iată în scurtul discurs de mai jos 3 regrete pe care le putem evita - culese de Matthew O'Reilly.. 


! Dacă îți dorești să aduci mai multă bucurie în viața ta sau ai nevoie de susținere sau ghidare în transformarea interioară - îți pot fi alături. Îmi poți scrie un mesaj pe adresa: adina.amironesei@yahoo.com și vom programa o ședință de consiliere. Despre mine găsești informații aici-link.
***
Invitație: Hai în tabără, vino să regăsim Bucuria de A FI. În perioada 22-26 august - te invit într-un loc de basm, într-o atmosferă de la suflet la suflet, "de vară", să discutăm relaxat despre transformarea interioară autentică, viața în simplitate și bucurie și cum ajungem să facem pace cu noi înșine și cu lumea. Am pregătit o mulțime de instrumente utile, exerciții de conștientizare dar vor fi și seri de povești și multe surprize. Găsești toate detaliile AICI-LINK.
***
Filmul pe care-l dau mai departe astăzi are legătură cu subiectul de mai sus și este unul profund terapeutic. Cel puțin așa a fost pentru mine. Se numește "One week" ("O săptămână") și ne oferă posibilitatea unei călătorii în căutarea sensului vieții, călătorie pe care o putem face privind viața prin ochii eroului principal (interpretat într-un mod aparte de Joshua Jackson). Sper să vă aducă măcar ceea ce mi-a adus și mie.. Îl puteți viziona online aici-link
***
Cărți recomandate:
- "Privind soarele în față" -Irvin Yalom- comandă online aici-link;
- "Supă de pui pentru suflet îndoliat" -Jack Canfield, Mark Victor Hansen- comandă online aici-link;
- "Trăiește periculos" -Osho- comandă online aici-link;
- "Călătoria interioară" -Osho- comandă online aici-link;
- "Despre moarte și a muri" -Elisabeth Kübler-Ross- comandă online aici-link.
***
Dacă ești pentru prima dată aici, îți spun bine ai venit! Toate articolele și materialele pe care le vei găsi în acest spațiu virtual au darul de a ne ajuta să creștem și să devenim din ce în ce mai conștienți de posibilitățile noastre și de natura realității în care trăim. Poți căuta un subiect anume utilizând lista cuvintelor cheie din coloana din dreapta. Abonează-te la newsletter și vei primi pe mail articole, recomandări de filme, dar și alte materiale care nu apar pe blog. Te mai aștept,
cu drag 💗

miercuri, 31 august 2016

Între adaptare și exprimarea unicității

În interacțiunea noastră cu ceilalți, de multe ori e necesar să ne modelăm personalitatea pentru a ne adapta în anumite medii sociale. Câteodată, când nu e nevoie să ne decupăm prea mult, lucrurile sunt ușoare. Dar în alte cazuri, când e necesar să decupăm mai mult, se poate întâmpla să nu mai rămână mare lucru din ceea ce suntem și ne definește, iar asta este trist, uneori toxic.

De-a lungul istoriei, nu știu neapărat cum de s-a întâmplat, dar s-a pus atât de mult accent pe uniformizare, încât s-a ajuns ca cei care nu merg "în rând cu lumea" să fie marginalizați și etichetați drept neadaptați. S-a mers atât de departe încât cei care nu reușesc să fie în rând cu ceilalți au ajuns să se rușineze de neputința lor și, din acest motiv, să se simtă "defecți". Când, de fapt, sunt doar niște oameni care simt să fie ei înșiși fără constrângerile impuse de o societate plină de prejudecăți.

Mai mult de 80% din viața mea a fost despre... nevoia de a aparține și decupări repetate a ceea ce sunt, uneori radicale, cu scopul adaptării. De aceea, am analizat în repetate rânduri subiectul și m-am întrebat de multe ori cum stabilim limita optimă între a fi tu însuți și modelarea cerută de adaptare

Am ajuns la concluzia că trasarea acestei limite este specifică fiecăruia și că doar noi înșine o putem stabili într-o situație dată. Nimeni nu ne poate spune când anume exprimarea unicității devine o formă mascată a orgoliului, a nevoii de fi special (= superior celorlalți), cum nimeni nu ne poate spune când să ieșim dintr-un mediu toxic care ne sugrumă această unicitate. Echilibrul interior este o chestiune personală, iar pentru a-l găsi și a-l stabiliza avem nevoie de un grad cât mai mare de conștientizare.

Pentru că nu am uitat cum a fost 😁 și pentru că mai sunt mulți oameni care încă stau închiși în cochilie din cauza neadaptării, dau astăzi mai departe o poveste care m-a impresionat. Este vorba despre discursul TED al scriitoarei americane Lidia Yuknavitch intitulat: "Frumusețea de a fi inadaptat". Sper să vă placă deoarece este unul plin de inspirație și curaj.. 


! Dacă îți dorești să depășești o situație dificilă și/sau ai nevoie de susținere sau ghidare în transformarea interioară - îți pot fi alături. Îmi poți scrie un mesaj pe adresa: adina.amironesei@yahoo.com și vom programa o ședință de consiliere. Despre mine găsești informații aici-link.
***
Articole conectate cu subiectul de astăzi:
- Fii tu însuți! Cu orice preț?,
- Cine ești când nu te vede nimeni? și
- Reziliența - secretul puterii interioare.

Cărți recomandate:
- "Puterea autenticității" -Mike Robbins- comandă online aici-link;
- "Drumul către tine însuți" --M. Scott Peck- comandă online aici-link;
- "Cum sa fii tu însuți" -Ellen Hendriksen- comandă online aici-link;
- "Libertatea. Curajul de a fi tu însuți" -Osho- comandă online aici-link;
- "Maturitatea. Responsabilitatea de a fi tu însuți" -Osho- comandă online aici-link;
- "Dacă m-aș asculta m-aș înțelege" -Jacques Salomé- comandă online aici-link;
- "Ghid de supraviețuire în universul profesional" -Jacques Salomé- comandă online aici-link.
***
Dacă ai ajuns pentru prima dată în căsuța mea virtuală, îți spun bine ai venit! Articolele pe care le vei găsi aici cuprind informații utile pentru dezvoltarea noastră dar și recomandări de filme sau materiale video ce aduc bucurie pentru suflet. Poți căuta un subiect care îți place folosind lista cuvintelor cheie din coloana din dreapta. Abonează-te la newsletter și vei primi pe mail articole, recomandări de filme, dar și alte materiale care nu apar pe blog. Te mai aștept
cu drag💗

duminică, 21 august 2016

Cum ajung oamenii să fie răi (+ recomandare filme)

A fost o dată ca niciodată un om... La un moment dat, pe parcursul vieții, cineva și-a vărsat furia pe el. Nu mult după aceea acesta și-a vărsat frustrarea și furia pe un altul. Al treilea la rândul lui și-a vărsat furia pe un altul. Și așa mai departe. Este povestea cea mai scurtă a Lanțului Răutății.

Toți oamenii se nasc buni. Fără excepție. Bunătatea continuă să locuiască în noi oricâtă răutate am primi de la ceilalți și oricâtă am vărsa la rândul nostru pe alții. Cred că provocarea dezvoltării personale este despre a rupe lanțul. Lanțul Răutății.

Cum putem face asta? Nu e nevoie de multă filozofie sau de cine știe ce metode. Când cineva ne-"arată" partea sa agresivă (indiferent de forma acesteia) e necesar să ne amintim că în spatele răutății sale există întotdeauna o altă răutate pe care a primit-o și cu care nu a știut ce să facă - decât să o dea mai departe.  Această conștientizare va funcționa ca o ancoră și ne va ajuta să ne oprim din a da mai departe răutatea primită.

Dacă vrem. Doar dacă vrem. Și da, nu e ușor, e nevoie de multă voință și perseverență. Dar până la urmă, ce motivație am putea avea să rupem lanțul?

Să ne imaginăm următoarea situație: sunteți pe o terasă la mare, plină ochi, multă gălăgie, oameni de tot felul. Obosită fiind, chelnerița vă aduce o salată cu alte ingrediente decât cele la care v-ați fi așteptat. Pe fondul unei situații conflictuale avută cu soția în cursul zilei, o refuzați nervos spunându-i să vă aducă exact ce ați comandat. Pentru că stă mereu cu teama-n suflet că va fi dată afară, aceasta se îndreaptă rapid către bucătărie pentru a o schimba dar uită de prăjitura comandată de un alt client aflat la o altă masă. Se întoarce cu salata, însă e strigată de clientul cu prăjitura, un om bine făcut, ceva în genul unui culturist, căruia iubita tocmai i-a spus nervos că i s-a terminat răbdarea și că numai concediu nu e ăsta... Când chelnerița ajunge în fața lui, albă ca varul, acesta îi cere să cheme șeful de sală. La apariția acestuia, într-un limbaj...colorat, omul îi spune să-și angajeze oameni care să facă față aglomerației și s-o dea afară pe "....asta". A doua zi, chelnerița, îngrijorată de faptul că nu va avea cu ce plăti chiria și ce să le dea de mâncare celor doi copii pe care îi crește singură, trece strada neatentă printr-un loc nemarcat și...

Nu are rost să continui povestea. Sunt sigură că ați prins ideea. Întrebarea este: ți-ai putea asuma faptul că ești autorul/autoarea situației de la "capătul" poveștii? 

O situație generează o alta, dar noi nu avem cum să vedem întregul "tablou". Deoarece gândim în termeni individuali. Gândim în cutiuțele vieților noastre și nu avem cum să (pre)vedem consecințele situațiilor pe care le generăm. Dar oare, dacă le-am putea (pre)vedea, am schimba ceva în comportamentul nostru? Am putea rupe lanțul? Sigur da.

Nu am făcut până acum asta, dar pentru orice lucru există un început. Este vorba despre o propunere/exercițiu: propun ca pe parcursul săptămânii care urmează să reacționezi măcar o dată altfel la răutățile pe care le primești în "dar", altfel spus: să rupi cel puțin un lanț. Desigur, dacă nu e prea mult, mi-ar plăcea să împărtășești într-un comentariu (fie el și anonim) dacă ai simțit sau nu vreo mulțumire sau o schimbare în stările interioare sau chiar în raportarea la evenimentele din exterior.

Când un om rupe măcar un lanț cât de mic, cumva, într-un mod neștiut, acest mare organism din care facem parte - Omenirea - simte și îi întoarce gestul cu siguranță. Pentru că Universul este VIU și interconectat.
*
*   *
Cum spuneam, pentru a învinge presiunea tiparelor noastre de comportament e nevoie de multă voință și perseverență. Și asta pentru că tiparele proprii de comportament sunt amplificate de presiunea socială, de dinamica grupului din care facem parte la un moment dat, într-o anume situație.

Poate că ai auzit despre cel mai controversat experiment cu oameni făcut în 1971 la Universitatea Stanford (dacă nu, atunci sunt detalii aici-link). Cunoscutul psiholog Philip Zimbardo -autorul acestui experiment- a demonstrat astfel puterea presiunii grupului asupra comportamentului uman. În următorul discurs acesta ne vorbește despre cum anume putem ALEGE între a deveni eroi sau monștri.. Merită fiecare minut investit.


Prima recomandare de astăzi este chiar ecranizarea poveștii reale a experimentului creat de psihologul Philip Zimbardo. Se numește "The Stanford Prison Experiment" și merită vizionat pentru a înțelege deplin că în fiecare dintre noi există în mod potențial atât bunătatea cât și răutatea și doar conștiința și conștiența ne pot opri să devenim monștri. Vizionare plăcută..


Al doilea film pe care îl recomand este unul care mi-a dăruit multă candoare și bucurie. Este o poveste de viață despre voință, perseverență, bunătate, prietenie și puterea iubirii. Ar fi inutil să dezvălui vreo parte a poveștii. Dar dacă celelalte filme pe care le-am recomandat v-au inspirat încredere 😁, atunci sigur o să-l primiți bine și pe acesta. Se numește "Still mine", a luat 5 premii și a fost nominalizat pentru alte 17. L-am găsit pe net, așa că puteți să-l vizionați mai jos, vizionare plăcută..



Cărți recomandate pe tema articolului:
- "De ce îți face bine să faci BINE" -David R. Hamilton- comandă online aici-link sau aici-link;
- "De ce oamenii buni fac lucruri rele" -Debbie Ford- o mai găsiți doar în anticariate;
- "Partea intunecată a căutatorilor de lumină" -Debbie Ford- comandă online aici-link;
- "Vrăjitoare, giganți și oameni înspăimântători. Ostilitatea în viața cotidiană și depășirea ei" -Joseph H. Berke- comandă online aici-link;
- "Cum să-ți controlezi furia" -Albert Ellis, Raymond Chip Tafrate- comandă online aici-link;
- "Agresivitatea pasivă" -T. Murphy, L. H. Oberlin- comandă online aici-link;
- "De ce oamenii buni săvârșesc fapte rele" -James Hollis- comandă online aici-link;
- "Efectul Lucifer" -Philip Zimbardo- comandă online aici-link sau aici-link;
- "De ce nu vrem iertarea?" -Harriet Lerner- comandă online aici-link;
- "Iertarea - cea mai mare putere vindecătoare" -Gerald G. Jampolsky- comandă online aici-link;
- "Iubirea înseamnă renunțarea la frică" -Gerald G. Jampolsky- comandă online aici-link.
***
Dacă ești pentru prima dată în acest spațiu virtual, îți urez bun venit! Sper să-ți placă ce vei găsi și să te întorci din când în când. Poți căuta un subiect care să-ți placă utilizând lista cuvintelor cheie din coloana din dreapta. Abonează-te la newsletter și vei primi pe mail articole, recomandări de filme, dar și alte materiale care nu apar pe blog. Te mai aștept,
cu drag 💗