"Fiecare pas spre tine însuți e un pas spre Univers și fiecare pas spre Univers e un pas spre tine însuți.
Dar armonia se naște când cunoașterea de sine și cunoașterea Universului merg mână în mână într-o simetrie perfectă."©

vineri, 21 iulie 2017

De ce este dezvoltarea personală o prioritate

"A încerca să schimbăm lumea înainte de a ne schimba conceptul despre noi înșine înseamnă a lupta împotriva firii lucrurilor. Nu poate fi vreo schimbare exterioară până ce nu e o schimbare interioară. Precum înăuntru, așa și afară." - Neville Goddard

Chiar cred că schimbarea exterioară vine de la sine când fiecare dintre noi își va schimba perspectiva din care privește lumea și viața. Mai cred că celelalte încercări ale noastre de a schimba doar exteriorul sunt și vor fi sortite eșecului. Viața îmi confirmă asta în fiecare zi, ca să nu uit 😁, dar cei care nu s-au convins încă pot continua să încerce 😄.


Din acest motiv, deși am mai vorbit despre aceste lucruri, m-am gândit că merită să aduc câteva update-uri în cadrul unei emisiuni din seria "Universul Cunoașterii" realizată de Constantin Luca la CNS TV (căruia îi mulțumesc pentru invitație).

Am vorbit despre importanța și avantajele autocunoașterii și dezvoltării personale, despre importanța deciziilor conștiente (cu consecințe asumate) și de ce merită să investim timp și energie în parcurgerea conștientă a procesului de transformare interioară. Dar nu o să lungesc introducerea deoarece știu că cei interesați o vor urmări oricum, iar a-i convinge pe cei dezinteresați ar fi un demers inutil. Vizionare plăcută și.. cu folos.


! Dacă dorești să te autodepășești sau vrei o ghidare/susținere în transformarea interioară - îți pot fi alături. Îmi poți scrie un mesaj pe adresa: adina.amironesei@yahoo.com și vom programa o ședință de consiliere. Despre mine găsești informații aici-link.
***

Deși simpla lectură a unor cărți nu e suficientă, totuși aceasta poate fi un punct de plecare, așa că, iată mai o selecție de suflet:
- "Marele TU! Descoperiți comorile dinlăuntrul vostru" -Rene de Lassus- comandă online aici-link;
- "Dă sens vieții. Cum să alegi ceea ce contează" -John C. Maxwell- comandă online aici-link;
- "Drumul către tine însuți" -M. Scott Peck- comandă online aici-link;
- "Dacă m-aș asculta, m-aș înțelege" -Jacques Salomé- comandă online aici-link;
- "Curajul de a fi tu însuți" -Jacques Salomé- comandă online aici-link.
***
Dacă ai ajuns pentru prima dată în căsuța mea virtuală, îți spun bine ai venit! Articolele pe care le vei găsi aici cuprind informații utile pentru dezvoltarea noastră dar și recomandări de filme sau materiale video ce aduc bucurie pentru suflet. Poți căuta un subiect care îți place folosind lista cuvintelor cheie din coloana din dreapta. Abonează-te la newsletter și vei primi pe mail articole, recomandări de filme, dar și alte materiale care nu apar pe blog. Te mai aștept
cu drag 💗



duminică, 16 iulie 2017

Consecințele traumelor din copilărie asupra sănătății (+ recomandare film)

În copilărie și în adolescența mea mă tot gândeam de ce tatăl meu are probleme cu inima având în vedere că a dus dintotdeauna o viață echilibrată, are greutatea ideală conform înălțimii, nu face excese alimentare, nu fumează și nu consumă alcool.

În momentele când au avut loc infarctele, apoi operația de bypass coronarian, deja știam că rădăcina problemei nu stă în regimul alimentar sau în cel de odihnă. Chiar dacă ar fi fost așa, el mănâncă de o viață la ore fixe, foarte echilibrat, fără prăjeli, cu două zile pe săptămână post, bea 2 litri de apă pe zi, ia o linguriță de miere dimineața pe stomacul gol, face exerciții fizice în fiecare dimineață, a avut și are o viață foarte activă fizic, se duce la somn întotdeauna la ora 22.00, etc.

Când a avut loc operația de bypass coronarian știam deja că rădăcina problemelor lui de sănătate stă în istoria traumelor sale din copilărie, fiind orfan de ambii părinți de la o vârsta foarte fragedă și fiind "pasat" de la o rudă la alta pe parcursul primilor 14 ani de viață, până a intrat la școala profesională unde statul i-a asigurat strictul necesar (material), dar fără susținerea sufletească de care are nevoie orice adolescent. Așa se face că, metaforic vorbind, inima lui s-a "închis" pentru a putea face față experiențelor prin care a trecut.

Mă bucur că trăiesc în aceste vremuri în care din ce în ce mai multe studii demonstrează importanța igienei psiho-emoționale și a vindecării traumelor din copilărie în vindecarea bolilor și păstrarea sănătății noastre fizice. Astăzi, doar cine dorește să rămână în ignoranță neglijează aria psiho-emoțională atunci când vorbește de sănătate.

Importanța acestui capitol al sănătății noastre mă face să dau mai departe un nou discurs pe această temă, cel aparținând medicului pediatru Nadin Burke Harris - care ne oferă o pledoarie ferventă bazată pe argumente științifice pentru ca medicina să acorde o atenție deosebită problemei prevenției și tratării traumelor din copilărie. Dacă ceea ce spune vi se pare la fel de important cum mi-a părut mie, vă invit să dați informația mai departe. Vizionare cu folos..


Filmul pe care îl recomand astăzi este un serial care cred că are puterea de a topi orice inimă. Are mare legătură cu temă acestui articol și are darul de a trece privitorul printr-un fitness emoțional terapeutic 100%. Se numește "Anne" și cred că ar trebui difuzat în școli sau măcar musai recomandat. Respect și recunoștință celor care l-au tradus, având în vedere că serialul nu e unul comercial și, prin urmare, e mai puțin celebru. Până acum are 3 sezoane pe care le găsiți aici-link sau aici-link (dați click mai întâi pe sezonul 1, apoi pe fiecare episod ș.a.m.d.). Vizionare plăcută..
***
În completarea subiectului, recomand articolele:
- Despre părinții toxici / De ce suntem o societate bolnavă,
- Parentajul (in)conștient și implicațiile sale majore,
- Sindromul oboselii cronice sau cum e când te minți că "totul e bine" și
- Impactul nemulțumirilor și victimizării asupra sănătății.

Cărți recomandate:
- "Părintele conștient" -Shefali Tsabary- comandă online aici-link sau aici-link (strict necesară oricărui părinte și profesor);
- "Dincolo de pedespse și răsfăț" -Shefali Tsabary- comandă online aici-link sau aici-link;
- "Părinți toxici. Vindecă rănile copilăriei și reia controlul asupra vieții tale" -Susan Forward- comandă online aici-link sau aici-link;
- "Parenting constient" -Susan Stiffelman- comandă online aici-link sau aici-link;
- "Parentaj sensibil și inteligent" -Daniel J. Siegel, Mary Hartzell- comandă online aici-link;
- "Părinți străluciți, profesori fascinanți" -Augusto Cury- comandă online aici-link sau aici-link;
- "Copii străluciți, elevi fascinanți" -Augusto Cury- comandă online aici-link sau aici-link.
Iar pentru detectarea cauzelor bolilor, reamintesc patru dintre cărțile care mă sprijină de câțiva ani:
- "Marele dicționar al bolilor și afecțiunilor" -Jacques Martel- comandă online aici-link sau aici-link;
- "Puterea vindecătoare a bolii" -Thorwald Dethlefse, Ruediger Dahlke- comandă online aici-link sau aici-link;
- "Boala ca simbol" -Ruediger Dahlke- comandă online aici-link sau aici-link;
- "Boala ca șansă. Cum sa descifram mesajul ascuns al bolii" -Ruediger Dahlke- comandă online aici-link sau aici-link;
***
Dacă ești pentru prima dată în acest spațiu virtual, îți urez bun venit! Ideea centrală a acestei pagini este dezvoltarea personală și tot ce ne ajută să evoluăm. Poți căuta un subiect care să-ți placă utilizând lista cuvintelor cheie din coloana din dreapta. Abonează-te la newsletter și vei primi pe mail articole, recomandări de filme, dar și alte materiale care nu apar pe blog. Te mai aștept
cu drag 💗


vineri, 14 iulie 2017

22 de ani de mers pe jos, 17 ani de tăcere și darurile lor de înțelepciune

Există povești de viață care ne lasă fără grai și ne fac să reflectăm profund la lucrurile, credințele și situațiile de care suntem atașați. Povești care ne tulbură "apele" interioare și ne clarifică dacă suntem sau nu în stagnare.., în așa-numita zonă de confort.

O astfel de poveste este cea a lui John Francis (bio 2) - călător al planetei, străbătând-o pe jos sau cu barca cu pânze și ducând un mesaj de respect și responsabilitate față de mediu (fără a rosti un cuvânt de-a lungul a 17 ani din acea perioadă). A expus experiența acestor ani în cărțile sale: "Planetwalker: 22 Years of Walking. 17 Years of Silence." ("Călător pe planetă: 22 de ani de mers pe jos, 17 ani de tăcere") și "The Ragged Edge of Silence: Finding Peace in a Noisy World" ("Pe muchia ascuțită a tăcerii: găsind pacea într-o lume zgomotoasă") publicată sub egida National Geographic.

În ultima dintre acestea, John Francis ne conduce în povestea sa în profunzime, oferindu-ne o țesătură de întrebări și răspunsuri, interviuri și povești din experiența personală, inclusiv despre semnificația tăcerii în cultura nativilor americani, în cea hindusă și în tradiția budistă. Lectura acesteia oferă cititorului înțelegerea profundă a rolului tăcerii în autocunoaștere, clarificarea obiectivelor și realizarea visurilor. Păcat că nu a fost încă tradusă în limba română..

Vă invit să urmăriți povestea impresionantă a lui John Francis povestită pe scurt chiar de el, are un dar de povestitor care m-ar face să-l ascult o zi întreagă fără să-mi amintesc că exist 😁, sper să vă inspire și să vă aducă în suflet măcar câtă căldură mi-a dăruit mie...


De păstrat: "Și știu că de multe ori ne găsim în acest loc minunat în care am ajuns, dar de fapt în alt loc trebuie să ajungem. Și trebuie să lăsăm în urmă siguranța a ceea ce am devenit, și să mergem către locul a ceea ce devenim. Astfel, vreau să vă încurajez să mergeți în acest loc următor, să vă eliberați din orice închisoare v-ați găsi, oricât de confortabilă ar fi, pentru că avem ceva de făcut acum. Trebuie să ne schimbăm acum." - John Francis
***

! Dacă îți dorești să aduci mai multă bucurie în viața ta sau ai nevoie de susținere sau ghidare în transformarea interioară - îți pot fi alături. Îmi poți scrie un mesaj pe adresa: adina.amironesei@yahoo.com și vom programa o ședință de consiliere. Despre mine găsești informații aici-link.
***
Se potrivește bine un film care ne poartă într-o călătorie, așa că recomand unul care mi-a adus o porție bună de inspirație și sper să vă aducă și vouă. Este vorba despre Calea deșertului - al cărui scenariu este bazat pe romanul autobiografic al autoarei Robyn Davidson. Deci, o poveste reală care merită toată atenția. Vizionare plăcută aici-link sau aici-link. *Cred că l-am mai recomandat o dată, dar nu rețin când și în ce an și/sau în ce articol...:)))

O altă poveste de viață reală care confirmă faptul că o călătorie în necunoscut este inițiatică este cea pusă în scenă în filmul The Motorcycle Diaries. Găsim aici parcursul expediției tânărului Che Guevara (din 1952), inițial cu motocicleta, prin America de Sud împreună cu prietenul său Alberto Granado. În această călătorie, ei sunt martori la nedreptățile cu care se confruntă cei săraci și sunt expuși unor situații, oameni din clase sociale pe care altfel nu le-ar fi întâlnit niciodată. Astfel, călătoria plantează sămânța inițială a ceea ce va deveni Che Guevara. Vizionare plăcută pe Netflix sau aici-link.

Câteva cărți recomandate în terapia pentru suflet..:
- "Reziliența. Secretul puterii psihice" -Christina Berndt- comandă online aici-link;
- "Viața nu e mereu roz" -Mel Robbins- comandă online aici-link;
- "Jurnal 2003-2009" -Oana Pellea- comandă online aici-link;
- "Prezența. Arta păcii și a fericirii" -Rupert Spira- comandă online aici-link;
- "Cum m-am vindecat de nefericire" -Gigi Ghinea- comandă online aici-link.
***
În cazul în care este prima dată când ai ajuns pe această pagină, îți spun bine ai venit! Sper ca ceea ce vei găsi să răspundă întrebărilor și căutărilor tale, astfel încât să-ți placă să te întorci din când în când. Sunt peste 600 de articole care te așteaptă, așa că ai de unde alege 😁 Pentru a căuta mai ușor un subiect poți folosi lista cuvintelor cheie din coloana din dreapta. Abonează-te la newsletter și vei primi pe mail articole, recomandări de filme, dar și alte materiale care nu apar pe blog. Te mai aștept,
cu drag 💗

vineri, 7 iulie 2017

Ce înseamnă experiențele pe care le trăim?..

Când trăim o experiență dificilă sau traumatizantă sau când observăm că o experiență se repetă (schimbându-se doar "personajele"), întrebările care ne vin imediat în minte sunt: "De ce mi se întâmplă asta?", "Care e sensul acestei experiențe?", "Ce-ar trebui să învăț din asta (ca să nu repet experiența)?" E drept, ultima întrebare apare doar în mintea celor care au trecut clasa de dezvoltare personală la obiectul numit "caută vinovații și scoate-le ochii" 😁

Am avut ocazia să ascult sute de povești de viață ale celor cu care am lucrat sau cu care m-am întâlnit ocazional și astfel am reușit să constat că există multă confuzie în căutarea semnificațiilor acestora. Și cel mai important lucru nu e faptul că oamenii nu reușesc să găsească sensul experiențelor pe care le trăiesc ci faptul că acceptă sensuri și explicații dubioase de la persoane pe care le consideră autorități în domeniu. Despre felul în care acești "maeștri" mențin aura de mister pentru a-i ține agățați pe "discipoli" am să vorbesc cu altă ocazie 😁.

Pentru a înlătura măcar o fărâmă de confuzie în privința semnificațiilor pe care le dăm experiențelor de viață m-am gândit să abordez subiectul într-o ediție a emisiunii "Cafeneaua Spirituală" realizată de Costel Luca - căruia îi mulțumesc încă o dată pentru invitație.

Am vorbit despre pericolul preluării explicațiilor de-a gata de la diverși "maeștri", despre importanța gândirii critice și discernământului, am dat și exemple din experiențe de viață concrete pentru a fi cât mai clare punctele de vedere, astfel încât sper ca emisiunea să fie utilă celor interesați. Vizionare plăcută..



Cărți recomandate (transport gratuit pentru orice comandă oriunde în țară):
"Sensurile ascunse ale vieții" -Stephen Grosz- comandă online aici-link;
"Despre sensul vieții" (eseuri filosofice pe tema sensului vieții) - comandă online aici-link;
"Pune-ți gândirea sub semnul întrebării și schimba lumea" -Byron Katie- comandă online aici-link;
"Filosofia pentru copii" -David A. White- comandă online aici-link (excelentă și pentru adulți!! - foarte faină pentru cei care vor să învețe cum formulăm întrebările potrivite care pot scoate la iveală din noi înșine răspunsurile căutate) - ar trebui predată în școli;
"Irațional în mod previzibil" -Dan Ariely- comandă online aici-link;
***
Dacă este prima dată când ai pășit pragul acestui mic univers, îți urez bun venit! Sper ca ceea ce vei găsi aici să-ți aducă măcar un strop de informație și bucurie în plus. Listele "Articole recomandate", cea a cuvintelor cheie și căsuța "caută" din coloana din dreapta te pot ajuta să găsești mai ușor un subiect care îți place. Abonează-te la newsletter și vei primi pe mail articole, recomandări de filme, dar și alte materiale care nu apar pe blog. Te mai aștept
cu drag 💗


luni, 26 iunie 2017

O lume minunată aflată dincolo de limitări (+ recomandare film)

V-ați întrebat vreodată cum ar fi fost viața voastră dacă toți oamenii pe care i-ați cunoscut/întâlnit (începând cu părinții) v-ar fi încurajat în ceea ce doriți să realizați?

Consider că e un bun exercițiu de imaginație *cu condiția să nu vă lăsați pradă frustrărilor ce ar putea rezulta din faptul că ați întâlnit (ca și mine și noi toți) mulți oameni care v-au descurajat de-a lungul vieții.

Știu că nu a fost și nu este ușor să facem față tuturor descurajărilor pe care le-am primit și le primim de la "oameni de bine" în viața de zi cu zi, însă depășirea acestora este posibilă. Ironia este în momentul în care ne spun că ne doresc "binele" și că ei doar "ne pun în gardă".. 😁

Ok, atunci ce putem face ca să schimbăm această "cultură" a descurajărilor? Cred că există o singură soluție: în loc să le răspundem așa cum ne tratează ei sau să-i tratăm pe alții așa doar pentru că acesta-i tiparul, este necesar să ne schimbăm noi atitudinea validând în primul rând copiii noștri, educându-i să facă și ei la fel cu colegii, încurajând persoanele cu care intrăm în contact și vorbindu-le despre importanța validării.

Ca o pledoarie în susținerea importanței validării, iată o poveste impresionantă despre devenirea un copil încurajat de părinți că poate realiza tot ceea ce își dorește. Este vorba despre povestea de viață a lui Caroline Casey care sper să vă inspire și s-o dați mai departe..


! Dacă îți dorești să depășești o situație dificilă și/sau ai nevoie de susținere sau ghidare în transformarea interioară - îți pot fi alături. Îmi poți scrie un mesaj pe adresa: adina.amironesei@yahoo.com și vom programa o ședință de consiliere. Despre mine găsești informații aici-link.
***
INVITAȚIE: Cursuri acreditate A.N.C. finalizate cu certificat (valabil în România și U.E.)
✅Dacă ești un fan al dezvoltării personale și vrei să-ți transformi pasiunea într-o carieră în domeniu, hai la cursul de Consilier pentru Dezvoltare Personală! Când: 18, 19, 20 martie. Detalii AICI-LINK.
✅Dacă vrei să susții cursuri, prezentări, conferințe în mod profesionist sau dorești să-ți transmiți mesajul cu maxim impact, hai la cursul de Formator! Când: 25, 26, 27 martie. Detalii - AICI-LINK.
Ambele se vor desfășura: online pe Zoom din confortul casei tale. La fiecare dintre ele primești un suport de curs consistent* și un pachet consistent de tehnici de lucru, exemple concrete, studii de caz utile, fișe de lucru/exerciții. Te aștept cu drag și bucurie 💗
***
Filmul pe care-l recomand astăzi este bineînțeles în tema de astăzi: despre curaj și depășirea limitărilor, dar nu doar atât. Este și despre prietenie, prețuire și alte valori care contează cu adevărat. De aceea cred că merită un loc special în lista filmelor pe care le păstrăm în suflet pentru totdeauna. Se numește "Inside I'm Dancing" ("În interior dansez") și sper să vă aducă o porție mare de conștientizări, inspirație și bucurie. Poate fi vizionat aici-link sau aici-link.

Articole conectate:
- Drumul de la eșec la succes,
- Motivația - motorul evoluției și
- Reziliența - secretul puterii interioare.


Cărți recomandate:
- "Dă sens vieții. Cum să alegi ceea ce contează" -John C. Maxwell- comandă online aici-link;
- "Fără limite" -John C. Maxwell- comandă online aici-link;
- "Putere nemărginită" -Anthony Robbins- comandă online aici-link;
- "Excepționalii" -Malcolm Gladwell- comandă online aici-link;
- "Drive. Ce anume ne motivează cu adevărat" -Daniel H. Pink- comandă online aici-link;
- "Câteva motive sa iubești viața" -Matt Haig- comandă online aici-link;
- "Curajul în sălbăticie" - comandă online aici-link.
***
Dacă ești pentru prima dată aici, îți spun bine ai venit! Toate articolele și materialele pe care le vei găsi în acest spațiu virtual au darul de a ne ajuta să creștem și să devenim din ce în ce mai conștienți de posibilitățile noastre și de natura realității în care trăim. Poți căuta un subiect anume utilizând lista cuvintelor cheie din coloana din dreapta. Abonează-te la newsletter și vei primi pe mail articole, recomandări de filme, dar și alte materiale care nu apar pe blog. Te mai aștept
cu drag 💗

marți, 20 iunie 2017

Oglindă, oglinjoară, ce-a mai rămas de... integrat?

"Ce înseamnă că exteriorul reflectă interiorul? Înseamnă că lumea în care trăim e un fel de oglindă gigantică, oglindă care reflectă mereu aspecte sau părți din noi înșine. Înseamnă că toți oamenii pe care îi atragem în viețile noastre sau de care suntem atrași oglindesc aspecte necunoscute, negate sau neasumate de noi înșine.

Funcționarea acestei legi exclude întâmplarea! În câteva tradiții spirituale care au intuit-o se repetă aproape obsesiv că nimic nu este întâmplător. Accidentele, coincidențele, evenimentele neașteptate apar astfel numai datorită ignoranței noastre. Mai exact, datorită incapacității notorii a minților noastre de a subîntinde ansamblul tuturor factorilor, fizici și nonfizici, care concură la nașterea unui eveniment, la producerea unui fenomen sau a unei întâlniri. Lumea pare a fi dominată de hazard când, în realitate, este expresia unei armonii incredibile, o potrivire la microsecundă sau nanometru a tot ceea ce se mișcă, fie acestea particule sau unde de energie." - fragment din cartea "Umbra" scrisă de Adrian Nuță (îmi pare rău că nu a mai fost editată și că nu mai poate fi cumpărată decât din anticariate).


Știu că mulți oameni au aflat deja de legea oglindirii, au citit despre asta, unii au acceptat și integrat informația, însă calitatea vieții lor (mai ales a relațiilor) nu s-a schimbat prea mult sau poate deloc. Asta se întâmplă deoarece unii nu știu cum să aplice această informație în viața de zi cu zi sau o aplică doar când experiențele pe care le trăiesc indică evident un tipar care se repetă. Un alt motiv pentru care lucrurile nu se schimbă vizibil și rapid este că umbra noastră are nuanțe care cer multă atenție, răbdare, perseverență și sinceritate cu noi înșine pentru a fi remarcate și integrate.

Aceste lucruri m-au făcut să mă bucur când Ada Bianca Anastasiu a ales ca temă "Umbra și rolul ei în evoluția spirituală" pentru ediția din acest an a festivalului "Evoluția Conștientă" care s-a desfășurat pe 27-28 mai în Cluj-Napoca. Dau mai departe astăzi înregistrările video din cadrul festivalului: conferința pe care am susținut-o - "Explorarea umbrei prin prisma legii oglindirii" și discuția "Umbra în viața de zi cu zi" la care am participat alături de Ada Bianca Anastasiu, Mădălina Marta și Mihaela Rotar.

Știu că timpul fiecăruia este prețios dar vă pot spune că ambele materiale merită vizionate și aduc clarificări importante, conferința oferind 7 practici zilnice de integrare a umbrei, iar discuția fiind prin multe..locuri foarte amuzantă 😁. (Notă: persoanele care au rămas abonate la newsletter-ul automat blogger este necesar să intre pe pagina blog pentru a viziona materialele video deoarece acestea nu sunt preluate în mod automat). Vizionare plăcută și.. cu folos.



* Dacă vrei să faci schimbări în modul în care-i percepi pe ceilalți și să-ți armonizezi relațiile sau dacă treci printr-o experiență dificilă și ai nevoie de sprijin în găsirea unor noi perspective și clarificări - îți pot fi alături. Îmi poți scrie un mesaj pe adresa: adina.amironesei@yahoo.com și vom programa o ședință de consiliere. Despre mine găsești informații aici-link.
***
În completarea subiectului: Umbra noastră cea de toate zilele, Viața ca sport extrem (apropo de umbra colectivă) și bineînțeles, musai de (re)văzut: filmul documentar Efectul umbrei (link).
Recomand cărțile lui Adrian Nuță (de căutat prin anticariate) și cele ale regretatei Debbie Ford care nu ar trebui să lipsească din biblioteca nici unui om care dorește să înțeleagă esența naturii umane (*prețurile sunt simbolice iar livrarea se face gratuit pentru orice comandă oriunde în țară):
- "Partea întunecată a căutătorilor de lumină" - comandă online aici-link;
- "Secretul umbrei" - comandă online aici-link;
- "De ce oamenii buni fac lucruri rele" - comandă online aici-link;
- "Curaj" - comandă online aici-link;
- "Efectul umbrei" - Debbie Ford, Deepak Chopra și Marianne Williamson - comandă online aici-link sau aici-link.
și, în plus:
- "Partea luminoasă a părții întunecate" -Todd Kashdan, Robert BiswaS-Diener- comandă online aici-link.
***
Dacă ai ajuns pentru prima dată în căsuța mea virtuală, îți spun bine ai venit! Articolele pe care le vei găsi aici cuprind informații utile pentru dezvoltarea noastră dar și recomandări de filme sau materiale video ce aduc bucurie pentru suflet. Poți căuta un subiect care îți place folosind lista cuvintelor cheie din coloana din dreapta. Abonează-te la newsletter și vei primi pe mail articole, recomandări de filme, dar și alte materiale care nu apar pe blog. Te mai aștept
cu drag💗

luni, 5 iunie 2017

Iartă-mă, draga mea (+ recomandare film)

A face toate acțiunile pe care le facem în mod conștient (= total asumat) nu este un lucru tocmai ușor. Dintr-o anume perspectivă este ca mersul pe sârmă. E necesar să determini cu precizie echilibrul între părțile eu-lui nostru și interesele specifice ale acestora. Nu, nu vorbesc pentru persoanele cu personalitate multiplă 😁, dar nu știu cum altfel să exprim ce vreau să transmit fără să personalizez aceste fragmente de eu.

De exemplu să ne imaginăm un eu care-și dorește să realizeze ceva care să facă diferența și unul care adoră pauzele lungi și dese 😁. Cam ce conversație ar avea?

Pacea interioară este cu siguranță cel mai valoros lucru pe care-l poate obține un om. Chiar dacă nu e ceva ce putem obține într-o secundă, cred că drumul către această împlinire merită tot efortul.

După 13 ani de transformare (intensivă aș putea spune 😁) am conversații simpatice cu mine însămi și încă obișnuiesc să mă amuz construind diverse joculețe între eu-rile mele, chiar dacă de destulă vreme ele lucrează binișor împreună. Considerând că ar putea fi utile și altora, ofer în continuare una din mărturisirile unui eu către un altul..

Iartă-mă, draga mea..

Iartă-mă că te-am presat atât de mult în ultima vreme.
Iartă-mă că nu ți-am oferit pauzele pe care ți le doreai, nici plimbările în natură pe care le iubești atât de mult.
Iartă-mă pentru zilele în care te-am oprit de la relaxare și te-am implicat în lucrurile pe care ți-am spus că trebuie să le facem pentru a le duce la final.
Iartă-mă pentru momentele în care te-am grăbit când voiai să admiri stele noaptea și pentru acelea în care nu te-am lăsat ziua să privești trecerea lină a norilor.
Iartă-mă pentru câte ți-am refuzat spunându-ți că "nu e momentul", "nu-s condițiile" sau "nu ești pregătită" să faci X sau Y lucru.
Iartă-mă pentru momentele în care te-am implicat în scrierea articolelor sau în organizarea evenimentelor când ți-ai fi dorit să vizitezi o prietenă dragă sau să ieși în oraș la o cafea cu X.
Iartă-mă pentru nopțile în care ai adormit cu capul pe tastele laptopului ajutându-mă să termin de răspuns la mesaje.
Iartă-mă pentru că nu ți-am permis să-ți iei concediu de șapte ani.
Iartă-mă pentru ultimele 2 zile de weekend în care te-am implicat în re-editarea articolelor mai vechi din care dispăruseră materialele video și pentru verificarea altor câteva zeci.
Iartă-mă pentru pentru că am amânat atât de multă vreme să-ți spun aceste lucruri și pentru toate acelea pe care aș mai avea să ți le spun dar nu mi le-amintesc acum.
Toate acestea au fost pentru că mi-ai spus că iubești oamenii și că ești dispusă să renunți la tot ce e necesar pentru a realiza acel lucru care face diferența în viața lor. Îți mulțumesc că mi-ai fost alături și mă bucur că am lucrat împreună.
***
Acum că ai văzut exemplul de mai sus, îți propun următorul exercițiu: ia o foaie de hârtie și să scrii pe ea toate motivele pentru care îți ceri iertare de la tine însuți. Cred că e un exercițiu foarte bun de conștientizare care clarifică modurile în care te-ai presat în anumite momente sau poate te-ai abuzat până la burnout (sindromul epuizării profesionale - epuizare atât fizică, cât și psihică). Succes și ai răbdare cu tine, ești singura/singurul care poate face asta până ce alții vor avea disponibilitatea să o facă..


Piesa de mai jos îmi pare pur și simplu fabuloasă nu doar pentru linia melodică ci și pentru versuri (îmi pare rău că nu am găsit timp să o traduc). Se numește 'Be At Peace With Yourself' ('Fii în pace cu tine însuți') și începe așa: "La sfârșitul zilei nimeni altcineva nu va merge în pantofii tăi.., dar sigur tu o vei face. Așa că fii în pace cu tine însuți..". Sper să vă placă, audiție plăcută..


Filmul pe care-l dau mai departe astăzi are mare legătură cu lucrurile pe care nu ni le oferim dar și cu momentul și motivele care fac posibilă schimbarea de perspectivă (!). Deși este o comedie, aceasta oferă conștientizări profunde și amuzamentul cu care sufletul nostru se încarcă pentru a se echilibra. Se numește "Last holiday" ("Ultima vacanță") și sper ca transformarea și energia personajului principal să vă inspire în propria transformare de atitudine. Vizionare plăcută - aici-link sau aici-link (închideți cu răbdare reclamele).

***

Cărți recomandate:
- "Cum să-ți îmblânzești rebelul interior" -Pauline Wallin- comandă online aici-link;
- "Copilul invizibil" -Gáspár György- comandă online aici-link;
-"Cum să te iubești pe tine pentru a te înțelege mai bine cu ceilalți" -C. Andre, F. Lelord- comandă online aici-link;
- "Darurile imperfecțiunii" -Brené Brown- comandă online aici-link;
- "Curajul in salbaticie" -Brené Brown- comandă online aici-link;
- "Imperfecți, liberi și fericiți" -Cristophe Andre- comandă online aici-link;
- "Răspunsul este simplu – Iubește-te pe tine însuți" -Sonia Choquette- comandă online aici-link;
- "Iubește-te pe tine însuți și lasă-i pe ceilalți să facă ce vrei tu" -L. Crane- comandă online aici-link.
***
Dacă ești pentru prima dată în acest spațiu virtual, îți urez bun venit! Ideea centrală a acestei pagini este dezvoltarea personală integrală - adică pe toate planurile, astfel încât si fim bine cu noi înșine și cu lumea. Poți căuta un subiect care să-ți placă utilizând lista cuvintelor cheie din coloana din dreapta. Abonează-te la newsletter și vei primi pe mail articole, recomandări de filme, dar și alte materiale care nu apar pe blog. Te mai aștept
cu drag  💗


miercuri, 31 mai 2017

Despre apocalipsele personale sau cum e când nu mai crezi în nimic

Ai avut vreo perioadă în viață în care să nu mai crezi în nimic? Să afli cumva, printr-o întâmplare oarecare, că tot ce-ai știut/crezut până atunci a fost eronat? Sau poate n-a fost vorba despre credințe, ci despre o relație în care ai crezut foarte mult timp, iar dizolvarea ei te-a lăsat golit(ă) total de tot ce-ai crezut că este viața.. Sau...

Sunt experiențe de viață care se simt aproape la fel: parcă ne fuge pământul de sub picioare și ajungem să rămânem suspendați în aer fără să ne putem "sprijini" pe nimic. Simțim deconectarea de tot și de toate la cel mai profund nivel, un fel de vid de jur împrejur, și se poate întâmpla să ne îndoim chiar și de propria existență.

Dacă nu e vorba doar de o stare de moment ci de o perioadă mai lungă, aceasta este numită în textele ezoterice drept "noaptea neagră a sufletului" - expresia vrând să sugereze absența luminii divine. E o perioadă mai mult decât dificilă sau confuză, e mult mai mult de-atât. Deși are multe în comun cu depresia, aș îndrăzni să spun că e mai mult de atât. Și e foarte posibil să nu fie doar una. Eu și câteva persoane dintre cele pe care le cunosc am trăit mai multe. Prefer să le numesc apocalipse personale pentru a evita zona ezoterică.

S-au "brodat" multe povești pentru a explica/vindeca aceste stări prin care trec oamenii. Atât de multe și atât de fanteziste. Povești care au determinat pe unii oameni să stea să aștepte "portaluri de lumină" salvatoare, să practice cine știe ce terapii sau ritualuri proaspăt "inventate" sau să se inițieze în diverse "raze" pentru a-și reveni. Sincer vă spun că nu am cunoscut pe nimeni care să iasă din vreo apocalipsă personală prin acest gen de metode.

Sunt stări de profundă confuzie despre care oamenii evită să vorbească mai ales dacă sunt de mulți ani pe calea evoluției spirituale (sau vorbesc, dar doar despre stările altora 😁). Este motivul pentru care am ales să exprim câteva opinii despre acest subiect într-o ediție a emisiunii Cafeneaua Spirituală realizată de Costel Luca (căruia îi mulțumesc pentru invitație). Am vorbit despre natura și cauza acestor stări dar și despre cum le putem depăși, astfel încât sper ca emisiunea să fie de folos, vizionare plăcută..


* Dacă treci printr-o astfel de stare și ai nevoie de sprijin sau ghidare - îți pot fi alături. Îmi poți scrie un mesaj pe adresa: adina.amironesei@yahoo.com și vom programa o ședință de consiliere. Despre mine găsești informații aici-link.
***
Articole conectate:
Misterul stărilor de neputință,
Sursa nefericirii noastre,
Despre identificare și apocalipsa personală,
Aspecte ale căutării spirituale (1),
Aspecte ale căutării spirituale (2) și
Renunțarea la căutarea spirituală NU e ceea ce pare.
Două documentare importante care merită toată atenția se găsesc aici-link și aici-link.

Cărți recomandate:
- "Învinge depresia înainte ca ea să te învingă" -Robert L. Leahy- comandă online aici-link;
- "Letting Go. Calea renunțării" -David R. Hawkins- comandă aici-link;
- "Ochiul sinelui" -David R. Hawkins- comandă aici-link;
- "Transcenderea nivelurilor conștiinței" -David R. Hawkins- comandă aici-link;
- "Dizolvarea ego-ului. Realizarea Sinelui" -David R. Hawkins- comandă online aici-link;
- "Pune-ți gândirea sub semnul întrebării și schimbă lumea" -Byron Katie- comandă online aici-link;
***
În cazul în care este prima dată când ai ajuns pe această pagină, îți spun bine ai venit! Sper ca ceea ce vei găsi să răspundă întrebărilor și căutărilor tale, astfel încât să-ți placă să te întorci din când în când. Sunt 600 de articole care te așteaptă, așa că ai de unde alege 😁 Pentru a căuta mai ușor un subiect poți folosi lista cuvintelor cheie din coloana din dreapta. Abonează-te la newsletter și vei primi pe mail articole, recomandări de filme, dar și alte materiale care nu apar pe blog. Te mai aștept
cu drag 💗


vineri, 26 mai 2017

Informații care mi-au schimbat viața (59)

Pentru fiecare om vine un moment în care mentalitatea sa se întoarce cu susul în jos. Pentru fiecare om există un moment al trezirii, fie că îl recunoaște sau nu. Acesta poate fi determinat de vestea unei boli grave, de un accident, de moartea cuiva drag, de un divorț, de pierderea locului de muncă sau de orice alt eveniment care-i arată că nimic nu e veșnic în lumea noastră.

Așa i s-a întâmplat și lui Tom Shadyac. E posibil să nu fi auzit de el, dar este destul de cunoscut în lumea filmului deoarece a regizat câteva filme foarte apreciate care probabil vor rămâne în istorie: Ace Ventura, Profesorul trăsnitMincinosul mincinoșilorPatch Adams, un doctor trăsnit, Dumnezeu pentru o zi și multe altele (link).

În 2007, în urma unui accident de bicicletă, Tom Shadyac a fost afectat de "sindromul de stres posttraumatic" (PTSD) și luni de zile după aceea a suferit de dureri de cap și hipersensibilitate la lumină și zgomot. Un moment foarte bun de trezire 😁, de reflectat asupra esenței vieții, efemerității ființei umane și dependenței acesteia de acumulările materiale.

Și, cum se întâmplă în multe cazuri, după trezire omul simte să dea mai departe din experiența lui și să ajute la trezirea cât mai multor oameni. Astfel, după ce sindromul post traumatic s-a ameliorat, Tom a pornit realizarea unui documentar în care a dorit să aducă la un loc răspunsurile unor oameni remarcabili la următoarele două întrebări: Ce e în neregulă cu lumea noastră? Ce putem face pentru a o schimba? (pentru a reveni la valorile fundamentale).

Lideri spirituali, filozofi, oameni de știință și alte personalități de mare valoare au răspuns invitației lui Tom și și-au spus opiniile referitoare la cele două întrebări:
- Noam Chomsky - activist politic american, profesor emerit în lingvistică la Massachusetts Institute of Technology (MIT);
- Desmond Tutu - arhiepiscop anglican emerit de Cape Town, activist împotriva apartheid-ului din Africa de Sud, distins cu Premiul Nobel pentru Pace în 1984;
- Howard Zinn - istoric, activist politic, profesor de științe politice la Universitatea din Boston, autor a peste 20 de cărți;
- Thom Hartmann - psihoterapeut, autor, comentator politic, om de afaceri și gazdă a unor emisiuni de radio și TV, implicat în multe proiecte destinate creșterii gradului de conștientizare la nivel global (apare și în documentarul "Ceasul al 11-lea");
Marc Ian Barasch - producător de film și televziune, autor, activist ecologist, editor la Psychology Today, fondator și director executiv al Green World Campaign;
- Dean Radin - cercetător la Institutul de Științe Noetice, editor la Explore: The Journal of Science and Healing, autor a mai multe cărți (Universul conștient, Minți interconectate, etc) (apare în documentarele What the Bleep!?, Matricea vie, Ceva necunoscut face ceva ce noi nu înțelegem, Oamenii care se hrănesc cu lumină, etc.)
- Marilyn Schlitz - Ph.D. antropolog, CEO la Institutul de Științe Noetice, cercetător, speaker internațional și autoare (a apărut și în Matricea vie);
- Lynne McTaggart - lector, jurnalist, editor și autor a mai multe cărți (a apărut și în Matricea vie)
și alții.

Filmul se numește "I am" ("Eu sunt") și ne oferă un puzzle de păreri despre conectivitate, fericire, spiritul uman, explorând teme precum Darwinismul, moravurile vestice, economia și calea războiului. Deoarece opiniile personalităților din film sunt de mare valoare am considerat că filmul își merită locul în seria "Informații care mi-au schimbat viața". Sper să vă inspire, vizionare plăcută..


Documentare importante conectate cu subiectul se găsesc aici-link, aici-link, aici-link și aici-link
Două cărți care trag un semnal de alarmă în privința pericolelor cu care se confruntă lumea noastră tot mai săracă în resurse:
- "Cald, plat și aglomerat" -Thomas L. Friedman- (82% reducere) comandă online aici-link;
- "Ultimul avertisment" -Rebecca D. Costa- (79% reducere) comandă online aici-link.
***
REMINDER:
Dacă dorești să-ți clarifici etapele procesului de transformare interioară iar apoi să-l parcurgi cu ușurință, te aștept cu drag la seminarul Evoluție Conștientă pas cu pas pe care l-am construit special în acest sens. Următoarele ediții ale acestuia se vor desfășura în Cluj-Napoca - 3-4 iunie, București 10-11 iunie și Iași - 17-18 iunie. Informațiile pe care le oferă seminarul, detaliile organizatorice, programul și formularul de înscriere se găsesc pe pagina evenimentului AICI-link
Un alt mod de a discuta despre procesul transformării interioare este TABĂRA Bucuria de A FI care are *seminarul 'Evoluția Conștientă pas cu pas' inclus (!) dar vom face în plus și exerciții de conectare cu interiorul ființei, cu natura, respirație conștientă, etc. Serile vor fi de inspirație și povești - la lumina sufletului și a focului de tabără.. Perioade de desfășurare: 12-16 iulie și 24-28 august, detalii AICI-LINK, te aștept cu drag și bucurie 💗
Pe romașcani îi aștept în fiecare joi ca de obicei la serile de inspirație și povești..
***
Dacă este prima dată când ai pășit pragul acestui mic univers, îți urez bun venit! Sper ca ceea ce vei găsi aici să-ți aducă măcar un strop de informație și bucurie în plus. Listele "Articole recomandate", cea a cuvintelor cheie din coloana din dreapta și căsuța "caută" din aceeași coloană (sus) te pot ajuta să găsești mai ușor un subiect care îți place. Abonează-te la newsletter și vei primi pe mail articole, recomandări de filme, dar și alte materiale care nu apar pe blog. Te mai aștept
cu drag 💗


marți, 16 mai 2017

3 pași importanți în evoluția spirituală

Se spune că fiecare om a trăit măcar o dată-n viață o stare de uniune cu Cosmosul, o stare de extaz mistic/divin în care s-a simțit una cu TOT ceea ce există, cu Dumnezeu. Poate că nu toți oamenii au numit-o așa, poate că nu a recunoscut-o neapărat ca fiind astfel, dar sigur au trăit-o.

După o astfel de stare de conștiință extinsă viața oricărui om se schimbă căpătând alte dimensiuni și perspective asupra vieții. Pentru o perioadă mai scurtă sau mai lungă se poate ca cei din jur să remarce că omul respectiv parcă radiază, e fericit și profund schimbat.

În marea majoritate a cazurilor, odată cu trecerea timpului starea respectivă se diluează din ce în ce mai mult până când dispare total. În urma ei rămâne amintirea dar și aceasta pălește în timp. Iar omul se întoarce la vechile obiceiuri, la vechile sale tipare psiho-emoționale și comportamentale ca și cum nimic nu s-ar fi întâmplat.

Chiar și pentru oamenii care citesc și vor să înțeleagă ce au trăit, încercarea de a păstra starea respectivă înainte ca mintea să fi trecut în non-dualitate este întotdeauna sortită eșecului. Mi s-a întâmplat de mai multe ori să repet acest parcurs așa cum l-am descris mai sus chiar dacă schimbam de fiecare dată câte ceva ce credeam (la acea vreme) că ar putea împiedica "căderea" în vechile tipare. Mi-amintesc că la un moment dat, când am observat caracterul ciclic al acestor trăiri, am decis că trebuie neapărat să aflu ce anume mă trage înapoi asemeni unui elastic și să mă eliberez de acel ceva.


Au trecut ani până să înțeleg și să accept că nu putem sări peste etape decât... temporar. Că ceea ce ne trage înapoi de fiecare dată când facem un pas înainte sunt lucrurile care au rămas nerezolvate/nerafinate în etapele anterioare de transformare și că, până nu le rezolvăm, nu putem obține rezultate semnificative și de durată în ceea ce numim evoluție spirituală.

Din acest motiv cred că harta dezvoltării personale și evoluției spirituale pe care o ofer în cadrul seminarului pe care îl susțin este foarte utilă și poate lămuri orice om: ce anume îl împiedică să se mențină "sus" atunci când a reușit să se "ridice" și cum poate să se elibereze din acest proces ciclic "progres/regres". Și tot din acest motiv cred că această hartă eliberează omul de povară multor alte întrebări adiacente care-l împiedică să-și găsească pacea, echilibrul și stabilitatea.

Iată de ce am considerat util să răspund câtorva întrebări de la cititori privind acest subiect într-o ediție a emisiunii "Cafeneaua spirituală" realizată de domnul Constantin Luca (căruia îi mulțumesc pentru invitație). Vă doresc vizionare plăcută și cu folos.. 


* Drag suflet cititor și căutător, mi-ar face mare plăcere să-mi împărtășești într-un comentariu (poate fi și anonim) ce dificultăți ai întâmpinat sau întâmpini sau ce ți se pare cel mai important de clarificat pe drumul evoluției spirituale. Dacă treci printr-o experiență dificilă și ai nevoie de cineva care să te susțină în găsirea unor noi perspective și clarificări - îți pot fi alături. Îmi poți scrie un mesaj pe adresa: adina.amironesei@yahoo.com și vom programa o ședință de consiliere. 💗

* REMINDER:
Un mod de a discuta pe îndelete despre procesul transformării interioare este TABĂRA Bucuria de A FI care are incluse o mulțime de exerciții de conștientizare și conectare cu interiorul ființei, cu natura, respirație conștientă, etc. Serile vor fi de inspirație și povești - la lumina sufletului și a focului de tabără. Detalii  găsești AICI-LINK, te aștept cu drag și bucurie 💗
Pe romașcani îi aștept în fiecare joi ca de obicei la serile de inspirație și povești..
***
Câteva cărți pe care le recomand cu căldură:
- "Cine-ai fi tu fără povestea ta?" -Byron Katie- comandă online aici-link sau aici-link;
- "Pune-ți gândirea sub semnul întrebării și schimbă lumea" -Byron Katie- comandă online aici-link sau aici-link;
- "Letting Go. Calea renunțării" -David R. Hawkins- comandă online aici-link (super carte!);
- "Realitatea, spiritualitatea și omul modern" -David R. Hawkins- comandă online aici-link sau aici-link;
- "Transcenderea nivelurilor conștiinței. Scara spre iluminare" -David R. Hawkins- comandă online aici-link;
- "Dizolvarea ego-ului. Realizarea Sinelui" -David R. Hawkins- comandă online aici-link;
- "A AVEA sau A FI" -Erich Fromm- comandă online aici-link.
***
Dacă ești pentru prima dată aici, îți spun bine ai venit! Toate articolele și materialele pe care le vei găsi în acest spațiu virtual au darul de a ne ajuta să creștem și să devenim din ce în ce mai conștienți de posibilitățile noastre și de natura realității în care trăim. Poți căuta un subiect anume utilizând lista cuvintelor cheie din coloana din dreapta. Abonează-te la newsletter și vei primi pe mail articole, recomandări de filme, dar și alte materiale care nu apar pe blog. Te mai aștept
cu drag  💗